Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Úroda obilnín v Česku bude medziročne nižšia

Úroda obilnín v Česku bude medziročne nižšia
insert_photoTlačový odbor EK

Úroda obilnín v Česku dosiahne tento rok podľa expertov 6,71 milióna ton. Medziročne bude nižšia o 13,2 %. V piatok (11.8.) o tom informoval Český štatistickú úrad (ČŠÚ).

 Údaj vyplýva z odhadu stavu porastov obilnín 15. júla. Predchádzajú odhad bol optimistickejší. Úroda mala byť nižšia o 10,1 %. Minuloročná žatva však patrila medzi nadpriemerné.

Zber repky klesne medziročne o 11,8 % na 1,2 milióna ton. Aj v tomto prípade vyznel predchádzajúci odhad lepšie než najnovší. Pokles sa odhadoval na 7,7 %.

Hektárové úrody obilnín sa vplyvom viacerých faktorov znížili o 13,1 %. Boli vysiate približne na rovnakej ploche ako vlani.

Očakávaná úroda základných druhov obilnín bude nižšia než jej priemer za posledných päť i desať rokov o 6,5 %, respektíve 4,2 %.

Sucho sa najsilnejšie prejaví na výsledkoch poľnohospodárov na južnej Morave. Ich úroda obilnín bude medziročne priemerne nižšia o 20 %. V regióne sú časti, na ktorých sa dosiahnu ešte výrazne horšie výsledky. Súvisia nielen s nedostatkom vlahy, ale aj s kvalitou pôdy, na ktorej hospodária.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Tlačový odbor EK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments