Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ukrajinské obilie by mohlo byť zaťažené vratnou kauciou

Ukrajinské obilie by mohlo byť zaťažené vratnou kauciou
insert_photoFacebook Ministerstvo zemědělství České republiky - Rokovanie V4 26. septembra 2023 v Znojme.

Štáty V4, teda Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko, chcú vyzvať Európsku komisiu, aby zaviedla vratnú kauciu na export ukrajinského obilia. Kaucia má prinútiť obchodníkov, aby nenechávali ukrajinskú poľnohospodársku produkciu na európskom trhu. Novinárom to dnes povedal český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) po rokovaní s rezortnými kolegami zo štátov V4 v Znojme.

Riešenie neznesie odklad

Kauciu by mohli obchodníci dostať späť, len čo ukrajinské komodity opustia Európu cez pobaltské či poľské prístavy. Výborný tiež povedal, že naďalej uprednostňuje riešenie distribúcie obilia z Ukrajiny na európskej úrovni.

„Riešenie neznesie odklad, preto so závermi dnešného rokovania bezodkladne oboznámime Európsku komisiu,“ povedal v utorok Výborný.

Popri kauciách by podľa neho mala Európska komisia zvážiť aj finančnú podporu tzv. koridoru solidarity pre vývoz ukrajinského obilia do krajín mimo Európskej únie a jeho kontrolu.

Z Ukrajiny je podľa Výborného potrebné mesačne vyviezť päť miliónov ton poľnohospodárskej produkcie. Export skomplikovalo Rusko, ktoré v júli odstúpilo od tzv. čiernomorských dohôd, zabezpečujúcich cestu ukrajinského obilia z prístavov v Čiernom mori.

Cestu k dohode ohrozuje sťažnosť

So zástupcami ministerstiev pôdohospodárstva a rozvoja vidieka štátov V4 sa dnes spojil tiež ukrajinský minister pôdohospodárstva Mykola Solskyj, aby ich informoval o ukrajinskom akčnom pláne, ktorý má koridor cez Európu zabezpečiť.

Ukrajina má podľa Výborného záujem sa dohodnúť so susednými krajinami, ktoré teraz vývoz z Ukrajiny blokujú. Cestu k dohode ale ohrozuje sťažnosť, ktorú na zákaz Poľska, Slovenska a Maďarska Ukrajina podala na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).

„Vyčítal som to aj ukrajinskému ministrovi, že takéto žaloby sa dávajú až po vzájomnej konzultácii v prípade, keď sa štáty nedohodnú,“ povedal ČTK slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš.

Slovensko podľa neho muselo k zákazu pristúpiť kvôli tomu, že ukrajinské obilie, ktoré zostalo oproti predpokladom na Slovensku, deformuje tamojší trh. A to za situácie, keď má Slovensko za sebou najlepšiu úrodu za posledných päť rokov.

„Sklady budeme mať preplnené, obilie sa predáva minimálne, pretože tá cena padla, kontrakty sú nevýhodné,“ povedal Bíreš.

Stredoeurópske štáty riešili už na jar problém s tým, že obilie z Ukrajiny určené pre chudobnejšie regióny Ázie a Afriky zostáva u nich a výrazne deformuje trh. Teraz sa problém vrátil.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Ministerstvo zemědělství České republiky - Rokovanie V4 26. septembra 2023 v Znojme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments