Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ukázali to, čo môže naše odvetvie posunúť dopredu

Ukázali to, čo môže naše odvetvie posunúť dopredu
insert_photopoľnoinfo.sk

V utorok a v stredu sa cesty viacerých poľnohospodárov sústredili do Dvorov nad Žitavou. Celoslovenské dni poľa priniesli možnosť porovnať si odrody a hybridy poľných plodín, modernú poľnohospodársku techniku a tento rok po prvý raz aj výkonné plemená hospodárskych zvierat.

Vystavovateľov tešil záujem návštevníkov, druhým dychom ale dodávali, že poľnohospodár má síce záujem investovať, ale zároveň vyčkáva.

„Program rozvoja vidieka skončil v roku 2013 a ten na nasledujúce rozpočtové obdobie bude plne zavedený najskôr v prvom polroku 2015. Poľnohospodárske podniky bežne spolufinancujú svoje investície z úverov, hotovostných prostriedkov a zo zisku. Z našich štatistík v súčasnosti vidieť, že roľník vyčkáva,“ hovorí Jaromír Matoušek, vedúci oddelenia Agrobiznisu v UniCredit Bank.

Nový Program rozvoja vidieka poskytuje príležitosť na realizovanie investícií, ktorým sa nikto za ostatné desaťročia nevenoval.

„Okolo 70 miliónov eur by malo ísť na obnovenie melioračnej siete a bezmála sto miliónov eur do závlah,“ uviedol na otvorení Celoslovenských dní poľa Ľubomír Jahnátek, šéf agrorezortu.

Neadekvátne využívanie závlah sa prejavuje aj na priemerných úrodách. Pokiaľ v rokoch 1987 až 1991 úrody pšenice ani raz neklesli pod 5 ton z hektára, tak od roku 1991 sa cez túto pomyselnú hranicu už nedostali.

„Relatívne lacnou alternatívou, ako zabezpečiť vyššie úrody poľných plodín je využívanie stimulátorov. Účinky tých našich, ktoré sú vyrobené z morských rias, môžu návštevníci porovnať priamo na prevádzkových políčkach,“ hovorí Pavol Krempa zo spoločnosti Agrobiosfer a pritom ukazuje na jednotlivé aplikované alternatívy. Pokiaľ pri pšenici, kde nebol použitý stimulátor je porast nevyrovnaný, tak s aplikáciou prípravkov z morských rias s podielom fosfóru, alebo draslíka, je porast zapojený lepšie.

Nejednému poľnohospodárovi rozjasnilo tvár, keď pri pokusných políčkach videl vysoké a husté repky alebo klasy naplnené obilím. Keby sme nevedeli, že žiadny dobrý gazda, by nemal rok chváliť pred tým, ako je úroda v sýpkach, mohli by sme uviesť, že nás čakajú dobré úrody.  Nepriamo to potvrdzuje Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

„Prezimovanie plodín bolo bez väčších problémov. Lokálne sa objavili prvé mrazy v októbri a menšie výmery repky boli aj vyorané. Podobného rozsahu boli aj podmáčania pôdy a v predchádzajúcich týždňoch víchrice a ľadovce. Globálne ale môžeme uviesť, že ak sa nič nepredvídateľné nestane, čaká poľnohospodárov úrodný rok,“ povedal Dalibor Bán.

Napriek spokojnosti a úsmevu našich agromanažérov, zootechnikov, agronómov a mechanizátorov, ktorí si výstavu so záujmom pozreli, bolo vidieť, že v ich očiach sa skrýva aj nadhľad, ktorý získali za desiatky rokov praxe. Na podobných podujatiach skôr upevňujú kontakty, ktoré neraz prerástli do kamarátskych vzťahov. Opačný protipól bola mladá generácia. Tá hltala každú novú informáciu.

 „Študentom z troch stredných odborných škôl, zameraných na poľnohospodársku techniku, sme zorganizovali súťaž v jazde zručnosti. Študenti vyhrali zaujímavé ceny od modelov traktorov, pracovné odevy až po hodinky. Teší nás, že okrem doteraz známych značiek odhalili, že existuje aj značka FENDT, ktorá je v kruhu odborníkov považovaná za vysoký nadštandard,“ hovorí Blažena Ácsová, marketing specialist spoločnosti Hriadeľ.

Celoslovenské dni poľa organizuje vydavateľstvo Roľníckych novín v spolupráci so Združením agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marián
Marián
10. jún 2014 22:18

Nepatrné zakomponovanie reklamy na agrobiosfer do inak informatívneho článku o celoslovenských dňoch poľa bolo viac ako nepodarené.

Lada
Lada
11. jún 2014 6:46

Myslím, že tých „reklám“ je v článku viac, ale nejde o to. Podstatné je, že táto akcia bola výborne zorganizovaná, kvalitne pripravená, všade bolo cítiť zodpovednú a citlivú ruku hospodárov a aj atmosféra pri stretnutí so starými známymi bola skvelá! Myslím si, že toto má perspektívu (na rozdiel od drahých,… Celý komentár »