Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Účastníci tohtoročného TOP AGRO sa stretnú v Topoľčiankach

Účastníci tohtoročného TOP AGRO sa stretnú v Topoľčiankach
insert_photoKPN

Organizátori prestížneho podujatia TOP AGRO Slovensko a Najkrajší chotár – členovia Klubu poľnohospodárskych novinárov, si dali predsavzatie, že účastníkov slávnostného vyhodnotenia sa budú usilovať zoznámiť aj so zaujímavými miestami Slovenska. A tak sme sa už na tomto podujatí stretli za 18 rokov nielen tradične v Nitre, ale aj Skalici, Topoľčanoch, Ružomberku, Zvolene, Piešťanoch, Bojniciach…

V poradí už 18. ročník vyhodnocovania najlepších poľnohospodárskych manažmentov nás dovedie do mimoriadne krásneho prostredia – do Topoľčianok.

Toto mestečko pri rieke Žitave si zamiloval aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorého si ešte dodnes pamätajú pamätníci, ako sa chodieval prechádzať okolím na koni.

História Topoľčianok je však oveľa dlhšia. Podľa prvého historického zápisu z roku 1293 sa volali Topolchen Parvum. Tamojšia úrodná pôda okolo rieky Žitavy zaujala už comesa Haslava, ktorý bol prvým zemepánom a zakladateľom rodu pánov z Topoľčianok. Na mieste dnešného monumentálneho klasicistického zámku a rozsiahleho anglického parku stála pôvodne obranná pevnosť a hrala významnú rolu pri obrane proti Turkom. Prestavať ju dal v 16. storočí vtedajší majiteľ Ján Topoľčiansky, zvaný tiež Turkobijca.

O najväčšiu stavebnú úpravu sa v polovici 17. storočia postaral gróf Ladislav Rákoczi a jeho manželka Alžbeta, grófka Bánffy. Erb Bánffyovcov je dodnes umiestnený nad východnou bránou zámku. Potom sa stala majiteľmi zámku i panstva grófska rodina Keglevichovcov. Tá dali zbúrať južné renesančné krídlo zámku a postaviť na jeho mieste klasicistický trakt. Ten sa považuje za najkrajší a najčistejší prejav klasicizmu na Slovensku. Poslednými šľachtiteľskými majiteľmi  boli arcivojvoda Jozef August Habsburg s manželkou Augustou, vnučkou cisára Františka Jozefa I.

V 20. rokoch, po vzniku Česko-Slovenska sa zámok stal letným sídlom prezidenta republiky. Najskôr T.G . Masaryka a potom aj Antonína Zápotockého. Prezident Masaryk tam chodieval každý rok na dva mesiace – spravidla v auguste a septembri.

Neskôr zámok využívali na rekreácie odborári. V posledných rokoch bol zámok zrekonštruovaný na pekný hotel. Zostala tam však aj múzejná časť s historickými expozíciami. Práve v nej bude aj tohtoročné slávnostné odovzdávanie ocenení TOP AGRO Slovensko a Najkrajší chotár.

Oficiálny program sa však začne v jazdiarni Národného žrebčína Topoľčianky, š.p. , ktorý sídli tiež v areáli anglického parku rozprestierajúceho sa okolo zámku. Na programe bude štvorylka lipicanov v podaní jazdcov Národného žrebčína š.p.  Topoľčianky a ukážky klasickej Topoľčianskej jazdeckej školy. Účastníci TOP  AGRO Slovensko budú môcť navštíviť aj Hipologické múzeum. Po tejto pôsobivej prezentácii kráse tamojších koní sa účastníci slávnostného vyhodnotenia presunú do priestorov zámku, kde dôjde k samotnému odovzdaniu ocení v súťaži TOP AGRO a Najkrajší chotár. Počas následnej recepcie môžu účastnici súťaže absolvovať kolektívnu prehliadku historických častí zámku Topoľčianky. V prípade záujmu aj degustáciu v Chateau Topoľčianky za sprievodného slova rozhľadeného someliéra.

Organizátori súťaže Top AGRO tento rok nie len vyhodnotili ekonomiku podnikov, chotáre v ktorých hospodári gazdujú, spracovali samostatnú ročenku o top firmách, ale snažia sa pripraviť pre ocenených aj plnohodnotné slávnostné popoludnie a večer, kde si tento rok nájde každý niečo podľa svojho gusta.

Autor článku: Jana Janku a Juraj Huba - členovia KPN
Zdroj obrázku: KPN

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments