Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Týždeň v znamení prepadu cien kukurice

Týždeň v znamení prepadu cien kukurice
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena kukurice v priebehu minulého týždňa poklesla na dvojmesačné minimum, a to z dôvodu zverejnenia správy USDA o celkovej úrode tejto komodity. Pre zainteresovaných to bol doslova šok, pretože sa očakával výraznejší pokles celkovej úrody kukurice v USA. V niektorých odhadoch, vplyvom nepriaznivého počasia, odborníci očakávali až 20 percentný výpadok úrod kukurice.

Ostatná americká vládna správa ale poukázala na zvýšenie produkcie kukurice oproti minulému roku o 8,8 percenta a o náraste vývozu až o 10 percent. Práve priaznivý vývoj vo vývoze, mohol o niečo zmierniť prepad cien kukurice. V správe bol ale uvádzaný aj nárast stavu zásob o päť percent, čo znamená, že zásoby tejto komodity dosiahnu najvyššiu hodnotu za posledné štyri roky. Aj táto informácia nepriaznivo pôsobí na cenu kráľovnej polí.

Celosvetový odhad produkcie kukurice sa zvýšil o 5 mil. ton na 796,5 mil. ton. To znamená, že aj z celosvetového hľadiska hovoríme o rekordnej úrode. I keď Ministerstvo pôdohospodárstva USA niekoľko mesiacov zvyšovalo prognózy produkcie kukurice, tento mesiac sa naozaj očakávala určitá redukcia odhadu. Jej výsledná úroveň, ale prekvapila.

Situáciu by mohla zachrániť zvýšená spotreba tejto komodity na výrobu etanolu, jej zvýšené využitie na kŕmne účely, alebo nezáujem vysiať túto komoditu v budúcom roku.

Správa USDA ovplyvnila i ostatné burzy. Pri EURONEXTe hovoríme o poklese cien za posledný týždeň vo výške približne 5 eur za tonu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments