Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 9. februáru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 9. februáru
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 9. februáru 2012 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 26. januáru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Globálne trhy
Situácia na svetových trhoch je v súčasnosti ovplyvňovaná viacerými faktormi, ktoré navzájom pôsobia protichodne. Domnievame sa, že práve tento stav bráni zatiaľ výraznejšiemu rastu cien „poľnoinfom.sk“ sledovaných komodít.

Jedným z faktorov, ktoré majú tendenciu posilňovať ceny sú veľmi silné mrazy pri minimálnej snehovej pokrývke, ktoré ohrozujú oziminy nielen v krajinách Európskej únie (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Česko, Slovensko), ale aj na Ukrajine a Rusku. Tlak na rast cien navyše znásobujú plány Ruska vyrubiť v apríli vývozné clo na domáce zásoby pšenice. Nesmieme pritom opomenúť, že Rusko je tretím najväčším exportérom pšenice na svete. Podobné tendencie sú badateľné aj na Ukrajine, ktorá vyzvala obchodníkov s obilninami, aby v nasledujúcich mesiacoch obmedzili ich vývozy z krajiny, nakoľko podľa predbežných odhadov by v roku 2012 mala klesnúť úroda pšenice na 13,7 mil. ton, čo je v porovnaní s rokom 2011menej o 8,6 mil. ton.

Naopak tendenciu oslabovať ceny sledovaných komodít má najnovšia správa Ministerstva poľnohospodárstva USA (Wasde report) publikovaná v závere uplynulého týždňa (6.týždeň). Podľa nej vzrástli v porovnaní s uplynulým mesiacom konečné svetové zásoby pšenice o 1,5% na 213,1 miliónov ton. Výraznejšiemu rastu cien pšenice tiež bránia rekordné úrody pšenice v Indii a Austrálii.

„Poľnoinfo.sk“ vám tiež prináša veľmi zaujímavú informáciu zverejnenú Ministerstvom poľnohospodárstva USA v štatistike predpokladaných osevov jednotlivých komodít osiatych americkými farmármi. V USA by podľa nej mala byť kukuricou osiata druhá najväčšia výmera od roku 1944.

Podrobný vývoj cien na trhu EÚ
Z aktuálneho prehľadu trhových cien z vybraných významných obchodných miest je zrejmé, že za ostatné dva týždne významne posilňovali, najmä v dôsledku mrazivého počasia a očakávaného poškodenia plodín.

Ceny potravinárskej pšenice od 26.1.2012 do 9.2.2012 posilnili vo všetkých obchodných miestach. Najviac v Bratislave (+20,64 €/t). Nasledujú ďalšie obchodné miesta: belgické Antverpy (+13,00 €/t), francúzske Rouen (+11,43 €/t), Hamburg (+8,00 €/t), poľské Sliezsko (+7,72 €/t), Budapešť (+5,00 €/t), Drážďany (+5,00 €/t), rumunská Muntentia (+4,08 €/t) a Praha (+2,74 €/t).

Vzrástli aj ceny kŕmnej pšenice. Najvýraznejšie v belgických Antverpách (+15,00 €/t), za ktorými nasledujú ďalšie obchodné miesta, akými sú poľské Sliezsko (+8,14 €/t), nemecký Hamburg (+6,00 €/t) a Bratislava (+5,00 €/t).

Ceny sladovníckeho jačmeňa v uvedenom období vo viacerých obchodných miestach kopírovali vývoj pšenice. Vo francúzskom Creil vzrástla cena jačmeňa dvojradého (+5,93 €/t). Podobne tomu bolo v poľskom Zachodni (+9,52 €/t) a v Rouen (+6,93 €/t). Už niekoľko týždňov je cena stabilná v nemeckom Mannheime. Cena sladovníckeho jačmeňa klesla jedine v Brne (-2,70 €/t).

Aj ceny kŕmneho jačmeňa rástli takmer vo všetkých obchodných miestach. Najvýraznejšie v belgických Antverpách (+14,00 €/t) a v poľskom Zachodni (+11,83 €/t). Nasledujú francúzsky Rouen (+8,93 €/t), Mannheim (+7,50 €/t), Budapešť (+4,83 €/t) a Hamburg (+4,00 €/t).
Jeho cena, pomerne významne, klesla iba v Bratislave (-13,49 €/t).

Posilňovali aj ceny potravinárskej raže. V Prahe jej cena vzrástla o (+7,14 €/t), v poľskom Sliezsku o (+2,49 €/t) a v Hamburgu o (+2,00 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice sledujeme pravidelne na trhoch pre túto komoditu významných, teda talianskom a francúzskom. V talianskej Boloni sa jej cena dlhodobo nemení, naopak vo francúzskom Port-La-Nouvelle poslinila o (+5,93 €/t).

V sledovanom období ceny kŕmnej kukurice vzrástli vo väčšine obchodných miest. Najvýraznejšie posilnenie sme zaznamenali vo francúzskom Bordeaux (+7,93 €/t), nasledujú Hamburg (+6,00 €/t), Budapešť (+3,02 €/t) a Praha (+1,31 €/t).
Cena kukurice v uvedenom období mierne oslabila iba v poľskom Sliezsku (-4,31 €/t) a v Bratislave (-1,04 €/t).

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments