Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 8. aprílu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 8. aprílu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 8.aprílu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 25.marcu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že ceny vybraných komodít sa v sledovanom období, t.j. v ostatných dvoch týždňoch, výrazne nezmenili.

Najvýraznejšie výkyvy ceny sme zaznamenali u kukurice kŕmnej, ktorá v Rotterdame vzrástla o cca 3 €/t, v Budapešti o cca 4 €/t a Barcelone až o 6 €/t. Naopak k jej najväčšiemu posunu smerom nadol došlo v poľskom Slaski, o 6 €/t.

Podobne, teda smerom nadol, sa uberali aj ceny pšenice tvrdej a sladovníckeho jačmeňa, ktorého cena v poľskom Zachodni klesla o rekordných 17 €/t. Naďalej prevládala tendencia poklesu jeho ceny. Nepochybne to súvisí s jeho značnými prebytkami v rámci Európy, načo sme vás už niekoľkokrát upozornili.

Prepad ceny kŕmneho jačmeňa nebol v sledovanom období tak výrazný, dokonca na niektorých obchodných miestach sme zaznamenali jej nárast. V belgických Antverpách o 3 €/t, v Hamburgu až o cca 4 €/t.

Najnižšie výkyvy cien v uplynulých dvoch týždňoch nastali u pšenice potravinárskej, ktorej cena sa na viacerých obchodných miestach nezmenila vôbec, resp. iba minimálne. Najvýraznejšie sa cena prepadla v Budapešti, o vyše 6 €/t, naopak v Antverpách vzrástla až o 5 €/t.

V ďalšom období bude vývoj cien obilnín aj naďalej limitovaný intervenčnou cenou pšenice a jačmeňa, ako aj veľkými zásobami obilnín v okolitých krajinách. V Maďarsku sa odhadujú zásoby obilnín vo výške 7 až 7,5 mil. ton, v Poľsku vo výške 8 mil. ton a na Slovensku vo výške 0,35 až 0,4 mil. ton.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments