Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 3. novembru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 3. novembru
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 3.novembru 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 27.októbru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Vývoj cien na komoditných trhoch aj naďalej ovplyvňuje finančná a hospodárska kríza. Existuje vysoký predpoklad, že volatilita na trhoch bude pokračovať aj v najbližšom období, čo komplikuje situáciu pri obchodovaní s bázickými komoditami (je veľmi ťažké orientovať sa na trhoch). O to viac, že v súčasnosti trhom chýba dlhodobý výhľad, obchoduje sa iba na základe aktuálnych, často veľmi protichodných správ.

Napríklad cena kukurice medzitýždenne vzrástla iba preto, lebo investori očakávali, že pravidelná správa zverejňovaná Ministerstvom poľnohospodárstva USA na mesačnej báze prinesie informáciu o klesajúcom stave celosvetových zásob tejto komodity.

Cena pšenice je v súčasnosti poznačená vývojom situácie v eurozóne a jej dosahom na ekonomiku USA, čo ovplyvňuje vývoj kurzu eura voči doláru. Tento následne vplýva na odbyt pšenice (zo Severnej Ameriky alebo Európy) a má tak priamy dosah na vývoj cien pšenice na komoditných burzách (napr. cena pšenice klesla po správe, že Egypt kúpil 120 tisíc ton pšenice od Ukrajiny, a nie Spojených štátov amerických).

Podrobný vývoj cien na trhu EÚ
V období od 27.10.2011 do 3.11.2011 klesla cena potravinárskej pšenice vo väčšine portálom poľnoinfo.sk sledovaných obchodných miestach. Najviac oslabila v Prahe (-23,45 €/t). Za ňou nasledujú Bratislava (-6,48 €/t), francúzsky Rouen (-4,07 €/t), Hamburg (-3,00 €/t), Budapešť (2,15 €/t), Drážďany (-2,00 €/t), belgické Antverpy (-1,00 €/t) a poľské Sliezsko (-0,62 €/t).
Opačnú tendenciu sme zaznamenali iba v rumunskej Muntentii (+0,13 €/t).

Rovnako sa v uvedenom období vyvíjali ceny kŕmnej pšenice. Klesla v týchto obchodných miestach: v nemeckom Hamburgu (-2,00 €/t), v poľskom Sliezsku (-3,50 €/t) a v Bratislave (-9,53 €/t).
Cena sa medzitýždenne nezmenila vo francúzskom Eure-et-Loire.

Úplne opačný vývoj sme zaznamenali pri cenách sladovníckeho jačmeňa. Jeho cena v stanovenom období vzrástla, a to v Prahe (+14,83 €/t), vo francúzskom Creil (+2,93 €/t), v poľskom Zachodni (+1,10 €/t) a francúzskom Rouen (+0,93 €/t).
Cena sa medzitýždenne nezmenila v nemeckom Mannheime.

Ceny kŕmneho jačmeňa vo väčšine obchodných miest klesli. Najviac v Budapešti (-2,18 €/t), vo francúzskom Rouen (-2,07 €/t) a v nemeckom Hamburgu (-2,00 €/t). O niečo miernejšie v poľskom Zachodni (-1,74 €/t). Cena sa nezmenila v Mannheime.
K posilneniu cien došlo v Prahe (+3,57 €/t) a v Bratislave (+14,21 €/t)vzrástli[/u].

[u]Klesli aj ceny potravinárskej raže. V Hamburgu (-3,00 €/t), v poľskom Sliezsku (-2,06 €/t) a v Prahe (-0,17 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice pravidelne sledujeme na trhoch pre túto komoditu významných, teda talianskom a francúzskom. V talianskej Boloni sa jej cena nezmenila, vo francúzskom Port-La-Nouvelle vzrástla (+1,93 €/t).

Ceny kŕmnej kukurice takmer vo všetkých sledovaných obchodných miestach, okrem Bratislavy, kde cena klesla (-6,88 €/t).
Najvýraznejší vzostup cien kukurice sme zaznamenali v Prahe (+7,33 €/t) a v poľskom Sliezsku (+2,38 €/t). Iba mierny nárast evidujeme v Budapešti (+0,93 €/t) a vo francúzskom Bordeaux (+0,93 €/t).
Cena sa medzitýždenne nezmenila v Hamburgu.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments