Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 22. aprílu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 22. aprílu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 22.aprílu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 8.aprílu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že ceny vybraných komodít sa v sledovanom období, vyvíjali skôr pozitívne.

Najvýraznejší posun smerom nahor nastal opäť u kukurice kŕmnej, ktorej cena za ostatné dva týždne vzrástla vo všetkých obchodných miestach, a to v rozmedzí od 2 až po 8 € za tonu. Najviac, o 8 €/t v Hamburgu, v Rotterdame o cca 7,5 €/t, v Budapešti o cca 5 €/t a v Slaski a Barcelone zhodne o 3 €/t.

Pozitívne trendy sme zaznamenali aj v prípade vývoja cien kŕmnej pšenice a kŕmneho jačmeňa. V sledovanom období cena prvej z uvedených komodít najviac vzrástla v Hamburgu, až o 6 €/t, v belgických Antverpách o 3 €/t, no na Slovensku sa prepadla o neuveriteľných 14 €/t. U jačmeňa nebol nárast ceny v uvedených obchodných miestach až tak výrazný, pohyboval sa v rozmedzí od 1 až po 4 €/t. Na Slovensku aj u tejto komodity došlo k prepadu ceny, a to o 9 €/t.

Ceny sladovníckeho jačmeňa sa na rozhodujúcich obchodných miestach uberali tiež nahor, keď cena najviac vzrástla v poľskom Zachodni, a to o 10 €/t. Stále to však nevykompenzovalo jej pokles spred dvoch týždňov, keď cena jačmeňa v tom čase klesla o rekordných 17 €/t.

Smerom nahor sa v uplynulých dvoch týždňoch pohybovala aj cena pšenice potravinárskej, najviac v Hamburgu o 6 €/t a Rouen o 5 €/t. Treba však tiež podotknúť, že jej cena sa na viacerých obchodných miestach nezmenila vôbec, resp. iba minimálne. K najmarkantnejšiemu poklesu ceny došlo v poľskom Slaski, o cca 5 €/t.

V ďalšom období bude vývoj cien obilnín aj naďalej limitovaný intervenčnou cenou pšenice a jačmeňa, ako aj veľkými zásobami obilnín v okolitých krajinách. V Maďarsku sa odhadujú zásoby obilnín vo výške 7 až 7,5 mil. ton, v Poľsku vo výške 8 mil. ton a na Slovensku vo výške 0,35 až 0,4 mil. ton.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments