Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 21. júlu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 21. júlu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 21.júlu 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 7.júlu 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k vývoju na globálnych trhoch:
Vývoj cien agrokomodít je v súčasnosti ovplyvňovaný najmä vývojom globálnej ekonomiky. Na trhy veľmi nepriaznivo vplývajú problémy eurozóny a s ňou spätý ďalší osud Grécka, rovnako sú to informácie o problémoch amerického hospodárstva a v neposlednom rade informácie o spomaľovaní ekonomického rastu v Ázii.

Zlepšenie vyhliadok na svetových trhoch prišlo až začiatkom uplynulého týždňa v podobe dohody členov eurozóny o riešení situácie ohľadom gréckej ekonomiky. Na tieto správy okamžite reagovala cena ropy, ako ináč – posiľňovaním.

Veľmi dôležitými signálmi pre trh sú tiež slová prezidenta FED-u (americká centrálna banka), ktoré povedal na pôde Kongresu v súvislosti so zámermi FED-u pokračovať v stimuloch na podporu americkej ekonomiky. Uvedené slová sú náznakom toho, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť ku QE3 (kvantitatívne uvoľňovanie 3), ktoré so sebou automaticky prinesie väčší dopyt po komoditách, nevynímajúc tie poľnohospodárske.

Vývoj cien na trhoch Európskej únie:
Cena potravinárskej pšenice sa v období od 7.7.2011 do 21.7.2011 vyvíjala nasledovne:
Najväčší pokles ceny pšenice evidujeme v rumunskej Muntentii (-65,85 €/t). Výraznejšie klesla aj v Drážďanoch (-30,00 €/t), v Brne (-11,85 €/t) a v poľskom Sliezsku (-10,09 €/t), podstatne miernejšie v Budapešti (-1,47 €/t).
Cena naopak vzrástla v Hamburgu (+5,00 €/t), vo francúzskom Rouen (+4,50 €/t) a v belgických Antverpách (+2,00 €/t).
Podľa hlásenia PPA cena potravinárskej pšenice vzrástla aj v Bratislave, a to až o (83,36 €/t). Tento údaj však považujeme za nekorektný.

U kŕmnej pšenice došlo v uvedenom období vo väčšine rozhodujúcich obchodných miest k oslabovaniu ceny. V poľskom Sliezsku klesla o (-30,75 €/t), podobne v Bratislave (-29,94 €/t) a v nemeckom Hamburgu (-15,00 €/t).
Cena kŕmnej pšenice posilnila iba vo francúzskom departemente Eure et Loir o (+11,00 €/t).

Ceny kŕmneho a sladovníckeho jačmeňa sa počas sledovaného obdobia vyvíjali v jednotlivých obchodných miestach veľmi rozdielne.
Zo sledovaných obchodných miest posilnila cena kŕmneho jačmeňa vo francúzskom Rouen(+13,00 €/t), v Hamburgu (+4,00 €/t) a v Budapešti (+3,97 €/t).
Najviac oslabila v poľskom Zachodni (-25,16 €/t), ktoré nasledujú Bratislava (-22,51 €/t) a Viedeň (-21,00 €/t). Miernejšie v porovnaní s ostatnými obchodnými miestami oslabila v Drážďanoch (-10,00 €/t).

Cena sladovníckeho jačmeňa vzrástla v oboch francúzskych mestách, v Creil (+14,00 €/t) a v Rouen (+11,00 €/t).
Rozdielne sa cena vyvíjala v poľskom Zachodni (-51,98 €/t) a Brne (-1,43 €/t). Cena sladovníckeho jačmeňa stagnovala v Mannheime.

V sledovanom období bol vývoj cien kŕmnej kukurice poznačený vývojom cien na svetových trhoch. K výraznému posilneniu došlo v Budapešti (+58,34 €/t). Cena kukurice posilnila aj v nemeckom Hamburgu (+5,00 €/t), vo francúzskom Bordeaux (+1,00 €/t) a v Bratislave (+13,36 €/t). Cena kukurice stagnovala v rakúskom meste Wels a v Bratislave. Oslabila v poľskom Zachodni (-7,98 €/t).

Ceny potravinárskej raže klesli nasledovne: v poľskom Zachodni o (-11,30 €/t), v Brne o (-9,60 €/t) a v Hamburgu (-5,00 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice sme sledovali na talianskom a francúzskom trhu. Jej cena oslabila vo francúzskom Port-La-Nouvelle (- 8,00 €/t), pričom v talianskom obchodnom mieste Boloňa stagnovala.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments