Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 19. augustu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 19. augustu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 19.augustu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 12.augustu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Uplynulý týždeň bol z pohľadu globálneho trhu najviac ovplyvnený začiatkom zákazu vývozu obilia z Ruska, ktorý by mal trvať až do konca tohto roka. Rusko tak koná v snahe zabrániť výraznému rastu cien potravín na domácom trhu po dlhotrvajúcich suchách a katastrofálnych požiaroch, ktorého ho sužovali v ostatných týždňoch. Zákaz ruského vývozu tak priamo zasiahne jeho odberateľov na Blízkom východe (Turecko, Sýriu, Irán) a v Afrike (Egypt, Líbyu), ktorí si budú musieť túto komoditu zabezpečiť niekde inde. Na veľké vývozy do Egypta sa hotujú Spojené štáty, ktoré majú snahu vytlačiť z tohto trhu práve Rusko. O tieto trhy má záujem uchádzať sa aj Európska únia, čo významne ovplyvní dopyt po tejto komodite aj na Slovensku a v okolitých krajinách centrálnej Európy.

Pozastavenie vývozu obilia z Ruska malo zrejme rozhodujúci vplyv na opätovný rast ceny pšenice na CBOT v Chicagu, kde jej cena po predchádzajúcom prudkom raste začala postupne klesať. Dnes osciluje na úrovni, na ktorej sa nachádzala pred dvoma týždňami.

Všeobecne sa však očakáva, že výpadok ruského obilia by mala nahradiť nadúroda v Spojených štátoch, Austrálii a ďalších krajinách sveta. Rast ceny pšenice môže mať preto krátkodobý charakter.

Ceny jačmeňa na našom trhu môže zasa veľmi významne ovplyvniť Ukrajina, ktorá je jeho najväčším svetovým exportérom. Ukrajinská vláda totiž zvažuje obmedziť vývoz jačmeňa a pšenice, pričom celková kvóta na vývoz týchto druhov obilnín by mala predstavovať 5 miliónov ton.

V uplynulom týždni ceny potravinárskej pšenice opäť vzrástli vo všetkých nami sledovaných obchodných miestach. Najvýraznejší nárast cien v porovnaní s cenami k 12.augustu sme zaznamenali v Brne (+23,46 €/t), v rumunskom Banate (+20,25 €/t), v nemeckom Hamburgu (+15,00 €/t), ale aj v Drážďanoch (+10,00 €/t). Podstatne miernejší bol rast cien v Mannheime (+5,00 €/t), v poľskom Sliezsku (+3,69 €/t), v Budapešti (+3,19 €/t) a vo francúzskom Rouen (+3,00 €/t). Najmenej stúpli ceny potravinárskej pšenice v Bratislave (+1,27 €/t).

Tento týždeň je špecifický odpojením cien potravinárskej pšenice a kŕmnej pšenice. Kým v uplynulých týždňoch sa rozdiel medzi cenami oboch pšeníc pohyboval v rozmedzí od 2 do 10 €/t, tento týždeň sa napr. v Hamburgu zvýšil až na 37€/t. Vývoj ceny potravinárskej pšenice teda prestal ovplyvňovať vývoj ceny kŕmnej pšenice, ktorá v západnej Európe v porovnaní s uplynulom týždni klesla v nemeckom Hamburgu až o 10,00 €/t a v belgických Antverpách o 6,00 €/t. Odlišný bol vývoj cien vo východnej Európe, pričom cena kŕmnej pšenice vzrástla v poľskom Sliezsku o 13,35 €/t v Bratislave o 12,51 €/t. Aj tu však očakávame podobný vývoj ako v západnej Európe.

Aj pri ďalších pre našich poľnohospodárov veľmi významných komoditách, chceme upozorniť našich čitateľov na ďalšiu veľmi významnú skutočnosť, ktorou je stagnácia, resp. pokles ceny jačmeňov prakticky vo všetkých významných obchodných miestach – jačmene akoby našli svoju cenovú úroveň, dopyt sa začína vyrovnávať ponuke.

Cena sladovníckeho jačmeňa, v tomto prípade jačmeňa dvojradého, klesla vo francúzskom meste Creil (prístav na rieke Oise, prítok Seiny) oproti 12. augustu o 15,00 €/t. Cena jačmeňa šesťradého vo francúzskom Rouen stagnovala, podobne v nemeckom Mannheime. Nárast ceny sme zaznamenali v poľskom Zachodni o (+5,18 €/t), ako aj v blízkom Brne (+10,63 €/t).

V sledovanom období sa cena kŕmneho jačmeňa najviac prepadla v nemeckom Hamburgu (-13,00 €/t) a v belgických Antverpách (-3,00 €/t), stagnovala vo francúzskom Rouen. Najvýraznejší nárast ceny evidujeme v nemeckom Mannheime (+12,50 €/t), v poľskom Sliezsku (+11,09 €/t) a v Bratislave o (+25,20 €/t). Mierny rast ceny sme zaznamenali aj v Budapešti (+2,79 €/t).

Pozitívny vývoj je aj u ďalšej komodity, ktorou je potravinárska raž, cena ktorej v Hamburgu vzrástla o (+5,00 €/t) a v poľskom Zachodni o (+3,57 €/t). Cena tvrdej pšenice stagnovala v Boloni, rástla vo francúzskom Port-La-Nouvelle (+20,00 €/t).

V uplynulom týždni najviac vzrástla cena kŕmnej kukurice v nemeckom Hamburgu (+25,00 €/t), v Ľubľane (+13,17 €/t), miernejšie rástla v poľskom Sliezsku (+7,59 €/t), v Bruseli (+7,00 €/t) a v susednom Brne (+8,25 €/t). Cena naopak klesla vo francúzskom Bordeaux (-8,00 €/t) a v Budapešti (-0,97 €/t).

V nasledujúcom období budú vývoj cien sledovaných komodít najviac ovplyvňovať informácie o priebehu počasia a výsledkoch zberu v rozhodujúcich obilniciach sveta, ako aj v samotnej Európskej únii. Tie sa spätne odrazia v tvorbe celosvetových zásob obilnín.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments