Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 12. augustu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 12. augustu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 12.augustu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 5.augustu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k súčasnej situácii na trhu s poľnohospodárskymi komoditami by bolo možné napísať jednou vetou – nič nové, ceny naďalej rastú. Celková situácia je však podstatne zložitejšia. Zároveň je potrebné podotknúť, že terajší stav na trhu mimoriadne praje prvovýrobe a naskytla sa jej tak možnosť pre veľmi dobré speňaženie svojej produkcie. V roku, kedy bolo a stále je mnoho podnikov ťažko skúšaných záplavami a podmáčaním sa to javí ako vykúpenie. Treba preto obchodovať, avšak s rozložením miery rizika, nakoľko takto priaznivý stav sa nemusí stať trvalou záležitosťou.

Vývoj cien sledovaných komodít bol aj v uplynulom týždni významne ovplyvňovaný neistotou na trhu a špekulatívnymi nákupmi pšenice. Oba faktory sa aj naďalej podieľajú na raste cien obilnín a olejnín v celosvetovom meradle. Hoci cena pšenice na Chicagskej komoditnej burze v úvode týždňa mierne klesala, nesvedčí to o zvrate v celkovej situácii, ale iba o čiastočnom upokojení trhov. V tejto súvislosti netreba tiež zabúdať na skutočnosť, že jej cena sa v piatok 6. augusta, po vyhlásení ruského premiéra Putina o pozastavení vývozu pšenice z krajiny do 31. decembra, vyšplhala na 23 mesačné maximum. Napomohol tomu aj prezident Dmitrij Medvedev, ktorý povedal, že požiare a sucho zničili v Rusku štvrtinu úrody.

Vývoj cien na rozhodujúcich európskych obchodných miestach však ma mierny pokles cien na burze nereagoval a ceny prakticky všetkých komodít (mimo kukurice) rástli aj naďalej. Záver uplynulého týždňa sa potom niesol v očakávaní zverejnenia informácií o výhľade svetovej produkcie pšenice, ktorú pravidelne pripravuje americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) pod názvom WASDE-report.

Podľa neho bude celosvetová produkcia pšenice nižšia o 15,3 mil. ton a mala by dosiahnuť 645,7 mil. ton. USDA teda znížilo odhad globálnej produkcie v roku 2010/11 o 2,3%. Zníženie predbežných odhadov produkcie tak bolo väčšie, ako analytici pôvodne očakávali. V správe sa zároveň uvádza, že pokles bude kompenzovaný zvýšením výroby v USA, Indii, Austrálii a Uzbekistane. USDA tiež predpovedá, že zníženie dodávok a vyššia cena budú mať za následok zníženie globálnej spotreby pšenice. Po oznámení správy USDA stúpli termínované obchody pšenice na september (teda s dodávkou v septembri) na Chicago Board of Trade (CBOT) o 3%.

V uplynulom týždni ceny potravinárskej pšenice opäť vzrástli vo všetkých sledovaných obchodných miestach. Najvýraznejší nárast cien v porovnaní s cenami k 5.augustu sme zaznamenali v Budapešti (+25,02 €/t) a belgických Antverpách (+20,00 €/t). O niečo miernejší v Drážďanoch (+15,00 €/t), v rumunskom Banate (+13,59 €/t), v poľskom Sliezsku (+10,88 €/t). Najmenej stúpli ceny v nemeckom Hamburgu (+8,00 €/t), vo francúzskom Rouen (+5,50 €/t) a v Brne (+3,07 €/t). Pozitívny vývoj ceny potravinárskej pšenice evidujeme tiež v Bratislave (+7,31 €/t).

Vývoj ceny potravinárskej pšenice na burzách obchodujúcich s poľnohospodárskymi komoditami, ako aj rozhodujúcich obchodných miestach (Rouen, Hamburg) mal v uplynulých týždňoch významný vplyv na rast cien aj ostatných obilnín pravidelne uvádzaných v našom prehľade, rovnako vplýval na cenotvorbu olejnín.

Pod týmto vplyvom sa naďalej priaznivo vyvíjali ceny kŕmnej pšenice. Vzrástli, nie však tak markantne ako pri potravinárskej pšenici. Najväčší nárast evidujeme v belgických Antverpách (+20,00 €/t), podstatne nižší v nemeckom Hamburgu (+5,00 €/t) a poľskom Sliezsku (+1,30 €/t). Po minulotýždňovom poklese sa smerom nahor pohla cena aj v Bratislave (+5,36 €/t).

Pri ďalšej pre našich poľnohospodárov veľmi významnej komodite, akým je sladovnícky jačmeň chceme upriamiť vašu pozornosť na významný nárast ceny jačmeňa dvojradého v mekke tejto komodity vo francúzskom meste Creil (prístav na rieke Oise, prítok Seiny), kde cena od 5.augusta vzrástla o 40,43 €/t. Podobný vývoj sme zaznamenali vo francúzskom Rouen u jačmeňa šesťradého, ktoré cena vzrástla o neuveriteľných 46,93 €/t. Cena vzrástla aj v ďalších obchodných miestach, v nemeckom Mannheime o (+15,00 €/t) a v poľskom Zachodni o (+14,01 €/t). V blízkom Brne len o (+4,90 €/t).

Doslova neuveriteľne vzrástla v sledovanom období cena kŕmneho jačmeňa v Bratislave (+38,70 €/t). Významný nárast evidujeme aj v nemeckom Hamburgu (+26,00 €/t), ako aj v belgických Antverpách (+35,00 €/t). Pre lepšie porovnanie cien, resp. rozdielov medzi cenami sladovníckeho a kŕmneho jačmeňa prvýkrát uvádzame cenu z nemeckého Mannheimu (+16,00 €/t). Podstatne miernejší bol rast cien vo francúzskom Rouen (+5,00 €/t), v Budapešti (+4,82 €/t) a v poľskom Sliezsku (+9,98 €/t).

Rástli tiež ceny potravinárskej raže, v Hamburgu o (+6,00 €/t), v poľskom Zachodni o (+13,93). Pozitívny vývoj bol aj u tvrdej pšenice, Boloňa (+8,00 €/t), francúzsky Port-La-Nouvelle (+2,00 €/t).

Cena kŕmnej kukurice rástla nasledovne – vo francúzskom Bordeaux (+8,00 €/t), v Budapešti o (+3,58 €/t) a v talianskej Boloni (+10,00 €/t). Jej cena poklesla v poľskom Sliezsku o (-0,66 €/t) a v susednom Brne (-6,33 €/t).

V nasledujúcom období budú vývoj cien sledovaných komodít najviac ovplyvňovať informácie o priebehu počasia a výsledkoch zberu v rozhodujúcich obilniciach sveta, ako aj v samotnej Európskej únii. Tie sa odrazia v tvorbe celosvetových zásob obilnín.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
llaco
llaco
14. august 2010 21:00

nepredavat komodity sa ustalia na cenach 2007

FK
FK
15. august 2010 13:04

Laco,je to ako loteria.Pripustam,ze stat sa to moze.Rovnako moze nastat presny opak.Iste je,ze sa blizime k BODU ZLOMU.Jednym alebo druhym smerom.(toto casove rozmedzie sa da urcit s pomerne vysoku presnostou).Napr. v piatok sa psenica na CBOT obchodovala za 702,4 UScentov za busel (201€/t); v roku 2007 (napr.:1.10.) to bolo aj… Celý komentár »