Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Trh s pôdou na Slovensku brzdí rozdrobené vlastníctvo

Trh s pôdou na Slovensku brzdí rozdrobené vlastníctvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

ozdrobené vlastníctvo má negatívny vplyv na trh s pôdou na Slovensku. Priemerná výmera pozemkov mimo zastavaných území obcí a miest je 0,35 – 0,45 hektára a o jeden pozemok sa delí v priemere 12 až 15 spoluvlastníkov, nezriedka aj viac.

“Kupujúci pri prevode malého pozemku zaplatí na poplatkoch súvisiacich s prevodom často viac, ako je dohodnutá cena pozemku. Pri podielovom spoluvlastníctve pozemku platí predkupné právo spoluvlastníka, to znamená, že predávajúci najprv musí ponúknuť pozemok spoluvlastníkovi, až keď tento záujem neprejaví, môže pozemok predať inej osobe,” vysvetlila pre TASR hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Radka Kulaviaková.

Od roku 1992 sa na pozemkové úpravy na Slovensku, v rámci ktorých sa pozemky vlastníkov sceľovali a premiestňovali, vynaložilo už 154 miliónov eur.

“Projekty sa vykonali a aj naďalej realizujú v 418 z celkového počtu 3524 katastrálnych území Slovenska. V programovom období 2014 až 2020 je na účely pozemkových úprav vyčlenených 80 miliónov eur. Hradiť sa budú náklady na projekty pozemkových úprav a na realizáciu opatrení navrhnutých v projektoch pozemkových úprav, najmä komunikačné a ekologické opatrenia,” doplnila.

Dobu vykonania úprav je možné skrátiť, keďže ako poznamenala, spracovatelia projektov pozemkových úprav využívajú neustále zdokonaľovanie procesov tvorby projektov s využívaním najnovších technických a informačných technológií.

“Problémom sú skôr procesné otázky spojené s prerokovaním návrhov nového usporiadania pozemkov s vlastníkmi. Nároky a požiadavky niektorých vlastníkov sú neprimerané a neopodstatnené,” skonštatovala Kulaviaková.

Pozemkové úpravy môžu vyvolať aj agropodnikatelia, slúžia na to takzvané jednoduché pozemkové úpravy. Návrh môže podať vlastník alebo viacerí vlastníci, družstvá alebo agropodnikatelia, ktorí majú pozemky prenajaté, ale aj iné osoby, ktoré o pozemkové úpravy majú záujem. Podáva sa na pozemkový a lesný odbor okresného úradu. Podmienkou je, aby s tým súhlasili účastníci, ktorí vlastnia nadpolovičnú výmeru pozemkov navrhovaného územia.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments