Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Tretí list a ďalšie odmietnutie. Premiér vraj nemá čas

Tretí list a ďalšie odmietnutie. Premiér vraj nemá čas
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa po tretí raz obrátila listom na premiéra Igora Matoviča. Po dvoch apeloch a vyhlásení štrajkovej pohotovosti mu tentoraz predstavitelia sektora poslali otvorený list.

„V ňom vyjadrujeme veľké znepokojenie nad situáciou v poľnohospodárstve a potravinárstve. Cieľom je dospieť k tomu, aby nás premiér prijal a vypočul naše dôvody. Na začiatku druhej vlny pandémie nám bolo sľúbené, že premiér bude situáciu riešiť, ako je verejne známe. Stojíme si za tým, že situácia je vážna, a že ministerstvo pôdohospodárstva neprijíma koncepčné kroky na základe relevantných a reálnych situácií,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Šéfa rezortu pôdohospodárstva prirovnal k špongii, ktorá nenasáva vodu.

„S takou sa len ťažko dajú umyť okná. Stretnutia s predstaviteľmi ministerstva sú, avšak keď sa rozprávate s niekým, kto nemá poznanie skutočnosti, že sme v otvorenom európskom a globálnom trhu, a takých ľudí je na ministerstve veľa, len ťažko sa dá pohnúť dopredu,“ dodal Macho.

Tri zásadné problémy

Poľnohospodári upozorňujú vládu a premiéra Igora Matoviča na tri základné problémy, ktoré potrebujú čo najskôr riešiť.

„Je to situácia v Slovenskom pozemkovom fonde, ďalšia otázka sa týka toho, že absolútne neprebieha diskusia ohľadom smerovania pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky. A ďalšia vec, že envirorezort bez ohľadu na dopad na potravinárstvo a poľnohospodárstvo prijíma legislatívu, ktorá má na nás zásadný dosah a naše ministerstvo sa k tomu nevie postaviť čelom,“ upozornil Macho.

Vo vyjadreniach predsedu komory podporili aj podpredsedovia.

„Keď nás na jar napadol koronavírus, a dostali sme sa do locdownu, potravinári počas toho obdobia a vlastne až doteraz stále dodávajú potraviny v dostatočnom množstve. My si plníme svoje úlohy. Obraciame sa na premiéra, pretože my nemáme istotu, že minister pôdohospodárstva je ochotný nás počúvať, že máme nejaké potreby a požiadavky, ktoré dávame na stôl. On stále akoby nás nevnímal, akoby nás nepotreboval,“ zdôraznil podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty.

V poľnohospodárskom sektore panujú obavy aj o financovanie.

„Máme tu koniec roka, a nevieme sa vysporiadať so situáciou s vyplácaním priamych platieb. Nevieme, ako budú vyplatené a hovorí sa, že bude vyplatených len 75 percent priamych platieb. Vznikajú preto určité obavy. Komunikácia s PPA je minimálna alebo žiadna, pretože tiež pracujú v covid režime. Nebudú môcť byť ani kontroly na mieste, aby si vedeli poľnohospodárske podniky vysporiadať nedostatky a hrozí, že 25 percent poberateľov alebo aj viac, priame platby nedostane,“ uviedol podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo Miroslav Štefček.

Rezort nekomunikáciu odmieta

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský už v minulosti kritiku predstaviteľov SPPK ohľadom zlej a nefungujúcej komunikácie odmietol. Po vyhlásení štrajkovej pohotovosti komory sa vyjadril, že na to dôvody nevidí.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR komunikuje s predstaviteľmi agrosektora. Napokon aj minulý týždeň sa uskutočnilo online stretnutie s pracovnou skupinou, ktorá mala okolo 50 členov a je teda dostatočne reprezentatívna. Na tomto stretnutí agrorezort jasne informoval o ďalších postupoch a krokoch, ktoré ide podnikať,“ uviedla na margo dnešnej kritiky hovorkyňa rezortu Anežka Šrojta Hrdá.

Podľa nej sa poľnohospodári nemusia obávať ani nevyplatenia priamych platieb.

„Ministerstvo nepredpokladá, že by prišlo k ohrozeniu platieb z PPA. Okolo 90 percent bude vyplatených ešte tento rok. Pán Guniš končí ako riaditeľ PPA k 1. 12., dovtedy budeme verejnosť informovať o víťazovi výberového konania na túto pozíciu,“ dodala Hrdá v súvislosti s kritikou, že ani pár dní pred odchodom aktuálneho riaditeľa poľnohospodári nepoznajú meno jeho nástupcu.

Premiér nemá čas

Predstavitelia SPPK pred médiami vyjadrili očakávanie, že po treťom liste premiér Igor Matovič na spoločné stretnutie pristúpi. Ten však zareagoval inak.

„Naozaj by som poprosil, nech sa snažia komunikovať s kompetentným ministrom. Niekedy možno treba trochu viac snahy z jednej aj z druhej strany a potom sa vec podarí. A nie hneď, keď sa nedohodnem na prvý raz, sa verejne otvorenými listami obracať na premiéra, vyzývať, aby som ja ich situáciu riešil,“ vyjadril sa premiér.

Po vyhlásení štrajkovej pohotovosti začiatkom októbra sa pritom verejne vyjadril, že sa bude situácii venovať. Vyjadrenie prisľúbil po dvoch až troch dňoch, ktoré si vyžiadal, aby sa so stavom sektora oboznámil bližšie.

„Úprimne však hovorím, či sa to niekomu páči alebo nie, nemám na to čas,“ dodal dnes Matovič.

Traktory v uliciach?

Predstavitelia komory sa ešte dopoludnia vyjadrili, že si počkajú na reakciu premiéra a na to, čo im prípadne cez médiá odkáže v súvislosti s požiadavkou na stretnutie.

„Ak povie, že nechce alebo nám pošle nejaký štipľavý odkaz cez médiá, tak si opätovne zvoláme predstavenstvo a povieme si, ako ďalej. Ale treba povedať, že keby nebol núdzový stav, tak by sme určite urobili nejaké pekné defilé poľnohospodárskej techniky v krajských a okresných mestách, aby sme na seba upozornili. Pretože my si vlastne pýtame robotu,“ uviedol dopoludnia Macho.

Núdzový stav, ktorý vláda SR vyhlásila na začiatku októbra, sa mal pôvodne skončiť 14.novembra. Kabinet ho však predĺžil o ďalších 45 dní. Počas neho môže byť obmedzené právo na štrajk aj právo zhromažďovať sa.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
20. november 2020 17:48

A ako bráni núdzový stav v jazde traktormi na týždeň po celej Bratislave? Veď tam sa nebude nikto zhromažďovať. Stavím sa , že potom si čas nájde a aj Budaja konečne pribrzdí. Vidíte, že metódou práce tejto vlády je arogancia, totálne utajovanie všetkého a absolútny nezáujem o problémy , ktoré… Celý komentár »

realista
realista
22. november 2020 8:13