Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

To čo platilo v máji už neplatí. Nová investičná výzva pre agro vraj bude!

To čo platilo v máji už neplatí. Nová investičná výzva pre agro vraj bude!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na dnešnom zasadnutí vlády bola schválená informácia k vyčerpaniu finančných prostriedkov z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2022. Podobný dokument bol vládou vzatý na vedomie aj závere mája 2024. Dnešný materiál je vo viacerých oblastiach výrazne zmenený oproti predošlému dokumentu. Uvádza napríklad, že jedna z poľnohospodárskych výziev, v ktorej sa mala ešte podľa májovej informácie navyšovať alokácia, zostane bez dodatočných finančných zdrojov. Naopak, dokument poľnohospodárov zoznamuje s tým, že ich čaká nová možnosť získať európske zdroje cez novovyhlásenú výzvu 4.1, čo ešte májový ministerský materiál neuvádzal.

Navyšovanie vyhlásených výziev

Agrorezort dnes informuje, že plánované navýšenie už v minulosti vyhlásených výziev dosiahne 116,8 milióna eur. Ešte v máji bola sľúbená zmena finančných alokácii pri piatich výzvach v sume 161,5 milióna eur, pričom dve výzvy boli určené priamo poľnohospodárskej prvovýrobe – 52/PRV/2022 a 65/PRV/2022.

Z dokumentu, ktorý zobrala na vedomie vláda 23.5.2024.

V utorok (9.7.2024) schválila vláda materiál, kde uvádza, že navyšovať sa budú len dve výzvy, z toho jedna poľnohospodárska. Predpokladané posunutie hranice úspešnosti projektov sa má dotknúť len poľnohospodárov zapojených do výzvy 65/PRV/2022, kde sa pôvodný rozpočet zvýši z 50 miliónov eur na bezmála 129 miliónov eur, čo sľuboval už májový dokument.

Z dokumentu, ktorý schválila vláda 9.7.2024.

Ďalší poľnohospodári, ktorí žiadali o finančné prostriedky vo výzve 52, ale podľa v utorok schváleného dokumentu uspokojení nebudú. Finančná alokácia výzvy 52/PRV/2022 sa meniť nemá, hoci to májová správa vzatá vládou na vedomie sľubovala.

„Preferujeme zvýšenie alokácií v minulosti vyhlásených výziev, aby bolo uspokojených čo najviac žiadateľov, ktorí vynaložili veľké množstvo námahy, aby žiadosti o európske zdroje pripravili. Podaných je mnoho zdravých a živých projektov, kde stačí len znížiť bodovú hranicu úspešnosti a poľnohospodári môžu začať realizovať svoje investičné zámery,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Nová výzva

Dnes schválený dokument počíta s tým, že v septembri bude vyhlásená výzva na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov, konkrétne pre živočíšnu výrobu. Celková alokácia výzvy má dosiahnuť 50 miliónov eur.

„Prekvapilo nás, že ministerstvo pripravuje novú výzvu, pretože k nej nemáme žiadne konkrétne informácie,“ hovorí Andrej Gajdoš.

S novou možnosťou získať európske zdroje májový dokument nepočítal. Ministerstvo vtedy uvádzalo, že v roku 2024 budú vyhlásené tri výzvy. Lesnícka s alokáciou 30 miliónov eur, potravinárska s rozpočtom 25 miliónov eur a pätnásť miliónová výzva určená pre závlahovú infraštruktúru, z ktorej môže finančné zdroje čerpať najmä štátny podnik Hydromeliorácie.

Podľa aktuálneho dokumentu sa počet plánovaných výziev nemení, pretože medzičasom už bola vyhlásená lesnícka výzva a pribudla spomínaná poľnohospodárska výzva.

Z dokumentu, ktorý schválila vláda 9.7.2024.

„Prípadné vyhlásenie výzvy považujeme za pomerne neočakávané, vzhľadom na to, že sme chceli, aby bola výzva vyhlásená čím skôr – na začiatku roka 2024. V súčasnosti je dôležité, aby bola výzva čo najjednoduchšia a pamätala aj na špeciálnu rastlinnú výrobu,“ uviedol Jozef Šumichrast, predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu SR.

O potrebe nových výziev pritom hovoril minister pôdohospodárstva Richard Takáč ešte v závere minulého roka.

„Sme v situácii, že máme ešte zhruba 160 miliónov eur, kde musíme vypísať nové výzvy,“ povedal v decembri Richard Takáč, minister pôdohospodárstva.

Aktualizácia katalógov

Podľa informácií portálu poľnoinfo.sk začína v súčasnosti aktualizácia cenových katalógov, ktoré boli zavedené za ministra Samuela Vlčana a poľnohospodári ich využívajú pri obstarávaní vybranej poľnohospodárskej techniky a stavieb vo výzvach 52 a 65. Poverenie Národnému poľnohospodárskemu a potravinárskemu centru k aktualizácii katalógov malo dať ministerstvo pôdohospodárstva a cieľom aktivity má byť doplniť položky, ktoré v katalógu nie sú zahrnuté a poľnohospodári by mali o ich doplnenie záujem.

Najmenej sa čerpá v roku 2024

Minister pôdohospodárstva po utorkovom rokovaní vlády hovoril o tempe čerpania finančných prostriedkov z Programu rozvoja vidieka.

V zásade máme rok na to, aby sme dokázali vyčerpať 765 miliónov eur.  Predchádzajúca vláda Hegera, Matoviča, Ódora ročne v priemere čerpali nejakých 40 miliónov eur. Čiže keby sme išli podľa tejto matematiky, tak možnože 600 miliónov eur vraciame naspäť do Bruselu,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii Richard Takáč.

Materiál ministerstva pôdohospodárstva, ktorý schválila v utorok vláda pritom o 40 miliónoch ročne nič nehovorí. Podľa dokumentu agrorezortu dosahovalo ročné čerpanie prostriedkov z PRV v roku 2020 – 199 miliónov eur, v roku 2021 – 135 miliónov eur, v roku 2022 – 111 miliónov eur a v roku 2023 – 123 miliónov eur.

Z dokumentu, ktorý schválila vláda 9.7.2024.

Naopak, v tomto roku, za vedenia rezortu ministrom Richardom Takáčom, dokument uvádza čerpanie od januára do 23. júna 2024 len vo výške 25 miliónov eur. Ide o obdobie takmer polroka, takže ak by uvoľňovanie finančných prostriedkov smerom k žiadateľom pokračovalo súčasným tempom, rezort by z PRV vyčerpal za rok 2024 len približne 50 miliónov eur.

Zjednodušenie

„Som rád, že sa nám podarilo s Európskou komisiou schváliť viacero zjednodušení, ktoré majú iné krajiny EÚ dlhé roky bežne aplikované,“ informoval na tlačovej konferencii R. Takáč.

Jedným zo zjednodušení pre čerpanie je podľa neho zavedenie zjednodušeného procesu tzv. návštevy na mieste.

„Schválili sme tiež tzv. malú investíciu do 100.000 eur. Investícia do 100.000 eur je jednoduchý proces posudzovania žiadosti, nie zdĺhavý a komplikovaný a náročný,“ uviedol Richard Takáč.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

4 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments