Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Titul Poľnohospodár roka putuje k trom farmám, zmenili sa kritériá

Titul Poľnohospodár roka putuje k trom farmám, zmenili sa kritériá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Titul Poľnohospodár roka Českej republiky, tento rok tak ako v predchádzajúcich rokoch, putoval k trom farmám. Medzi pestovateľmi zvíťazil Petr Lowenthal z Krnova, medzi chovateľmi Poľnohospodárske družstvo “Ružová čistinka” z Morašic v okrese Chrudim a v kategórii zmiešaná výroba Poľnohospodárske družstvo Korolupy na Znojemsku. Výsledky súťaže dnes (10.12.2019) oznámili ČTK organizátori.

Tento rok sa zmenili kritériá hodnotenia. V minulosti víťazili firmy na základe tzv. Indexu finančného zdravia, tento rok už na základe svojej nákladovej rentability, teda výška nákladov na získanie koruny zisku. Podľa riaditeľa vydavateľstva Martina Sedláčka súťaž vznikla preto, aby sa našli podniky, ktoré sa neboja priznať, že aj v poľnohospodárstve sa dá úspešne podnikať.

Petr Lowenthal začal hospodáriť po revolúcii na 14 hektároch poľnohospodárskej pôdy, dnes obhospodaruje 820 hektárov, je významným pestovateľom maku.

Morašický podnik zamestnáva osemdesiatku ľudí a hospodári na 2800 hektároch pôdy, väčšinou ornej.

“Hlavná je pre podnik produkcia mlieka, ktorá ročne činí asi 12 miliónov litrov, a tiež výkrm býkov. V rastlinnej výrobe je to potom pestovanie pšenice, repky a sladovníckeho jačmeňa,” dodali organizátori.

Korolupy boli založené v roku 1993, dnes majú 120 členov bez väčšinového vlastníka. Okrem chovu dobytka majú rastlinnú výrobu zameranú na obilniny, ozimnú repku a kukuricu na siláž.

Zisk českého poľnohospodárskeho sektora vlani medziročne klesol o pätinu na 16,5 miliardy korún (650 miliónov eur). Hodnota produkcie vzrástla o 1,2 percenta na 135,1 miliardy (5,3 miliardy eur), rástli ale náklady na krmivá alebo mzdy a nájomné. Odhadované podpory poľnohospodárom vlani dosiahli 38,8 miliardy korún (1,5 miliardy eur), čo bola doteraz najvyššia hodnota, odhadol v marci Český štatistický úrad.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments