Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Tisíce farmárov s traktormi obmedzujú dopravu na mnohých miestach Španielska

Tisíce farmárov s traktormi obmedzujú dopravu na mnohých miestach Španielska
insert_photoTASR/AP - Poľnohospodári sedia pri spoločnom obede po zablokovaní diaľnice počas protestu neďaleko španielskeho mesta Mollerussa 6. februára 2024. Poľnohospodári na rôznych miestach Španielska v utorok zablokovali cesty ako nesúhlas s poľnohospodárskou politikou EÚ.

Tisícky poľnohospodárov so stovkami traktorov dnes na viacerých miestach Španielska vyšli protestovať proti zhoršeniu svojej ekonomickej situácie, podobne ako to robia už niekoľko týždňov ich európski kolegovia v iných krajinách.

Podľa agentúry EFE španielski farmári s traktormi ochromili dopravu na viacerých miestach krajiny, vrátane príjazdových ciest do viacerých veľkých miest. Nasadenie zvýšila španielska polícia, ktorá sa tam snaží dopravu regulovať a zabrániť prípadným incidentom.

Protesty majú podľa EFE trvať aj v ďalších dňoch a 21. februára ich organizátori plánujú veľkú akciu pred ministerstvom pôdohospodárstva v Madride, kde majú prísť s mnohými traktormi.

Dnes ráno traktory zablokovali napríklad komunikácie do Zaragozy, Valencie či do juhošpanielskej Málagy, kde asi 200 traktorov bránilo v prístupe na veľký trh v prístave. Protesty sa konajú aj v regióne La Rioja na severe krajiny, ktorý je preslávenou vinohradníckou oblasťou. Traktorové blokády sú podľa agentúry EFE tiež v Katalánsku či severošpanielskej Navarre.

Španielski poľnohospodári demonštrujú okrem iného za zachovanie nižšej dane na poľnohospodársku naftu či štátnu pomoc v čase nebývalého sucha, ktoré výrazne trápi niektoré španielske regióny. Napríklad Katalánsko kvôli nemu minulý týždeň vyhlásilo stav núdze.

Rovnako ako mnohí ostatní európski poľnohospodári, aj tí španielski protestujú tiež proti agrárnej politike Európskej únie, ktorá im podľa nich rôznymi opatreniami, napríklad klimatickými, zvyšuje výrobné náklady, už tak vysoké pre energetickú krízu. Kritizujú tiež lacnejšie dovozy z tretích krajín, čo sa týka napríklad Ukrajiny, ktorá má colnú výnimku kvôli vojne. Niektorí sa obávajú aj obchodnej dohody so skupinou Mercosur, v ktorej sú napríklad Brazília či Argentína, ktorých poľnohospodárske výrobky môžu byť tiež lacnejšou konkurenciou.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľnohospodári sedia pri spoločnom obede po zablokovaní diaľnice počas protestu neďaleko španielskeho mesta Mollerussa 6. februára 2024. Poľnohospodári na rôznych miestach Španielska v utorok zablokovali cesty ako nesúhlas s poľnohospodárskou politikou EÚ.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments