Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zaujímavosti Zo sveta

The Guardian: V Británii sú na pultoch prvé maliny, ktoré zbieral robot

The Guardian: V Británii sú na pultoch prvé maliny, ktoré zbieral robot
insert_photopixabay.com

Keď si zákazníci v britských supermarketoch kúpia maliny, môžu hádať, či ich zbieral človek alebo štvorruký robot. Do predaja už zamierili prvé plody zbierané pravdepodobne prvým komerčným robotom na svete, ktorý je schopný poradiť si s jemnou mechanikou potrebnou na zbieranie mäkkého, drobného ovocia, napísal spravodajský server The Guardian.

Dva roboty, ktoré vyvinula spoločnosť Fieldwork Robotics, ktorá spadá pod Plymouthskú univerzitu. Maliny zbierajú nepretržite z kríkov rastúcich na poli v juhozápadnom Portugalsku. Farmu prevádzkuje spoločnosť Summer Berry Company, ktorá sídli v západnom Sussexe a je popredným dodávateľom britských supermarketov vrátane M & S, Ocado, Tesco, Sainsbury ‘s a Waitrose.

Roboti, ktorých vývoj stál dva milióny libier (asi 2,3 milióna eur), sú vysokí 180 centimetrov a každý z nich je vybavený štyrmi plastovými ramenami vytlačenými na 3D tlačiarni, ktoré súčasne zbierajú maliny. Tie patria medzi jedny z najnáročnejších plodov na robotický zber, pretože sú mäkšie ako iné bobuľoviny a rastú na vysokých kríkoch v rôznej výške.

Keď sa prvá verzia robota pred tromi rokmi skúšala v Británii, mal jedno rameno, ktoré sa opatrne približovalo k plodom a trvalo mu celú minútu, kým utrhlo a uložilo bobuľu do škatuľky. Odvtedy bola úplne prepracovaná ako jeho senzorová technológia, tak ramená, aby sa znížili prestoje a skrátila doba zberu.

“Vo vývoji našich zberacích robotov robíme skutočné pokroky,” povedal Rui Andres, výkonný riaditeľ spoločnosti Fieldwork.

“Maliny sú veľmi citlivé, takže sme museli vymyslieť technológiu, ktorá dokáže vyvinúť dostatočný tlak na uvoľnenie plodov zo stopky bez toho, aby ich poškodila. Zároveň sú naše senzory teraz tak pokročilé, že dokážu určiť, či je ovocie pripravené na zber, alebo nie, čo znamená, že sa zberá len to, čo sa dá predať,” dodal.

Podľa jeho slov oberú roboti kilogram ovocia za hodinu a jeho spoločnosť pracuje na zrýchlení tempa na viac ako štyri kilogramy za hodinu. Cieľom firmy je, aby robot denne pozbieral 25.000 malín, zatiaľ čo človek pracujúci na osemhodinovú zmenu ich oberie 15.000.

Spoločnosť Fieldwork prenajala roboty spoločnosti Summer Berry Company a dúfa, že do konca roka ich bude v prevádzke päť. Budúci rok by malo na farmu v juhozápadnom Portugalsku pribudnúť ďalších 40 robotov. Na plantáži s rozlohou 130 hektárov sa môžu maliny zbierať celoročne. Fieldwork navyše každý týždeň dostáva žiadosti na dodávku technológie od ďalších poľnohospodárov.

Tri štvrtiny malín zozbieraných na farme v Portugalsku robotmi končia v britských supermarketoch. Zvyšok putuje do maloobchodov po celej Európe. Britskí poľnohospodári sa už dlho stretávajú s nedostatkom zberačov sezónneho ovocia, ktorý sa ešte zhoršil v dôsledku brexitu. Británia však nie je sama. Aj iné krajiny majú problém zohnať dostatok pracovníkov na sezónnu prácu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments