Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Téma Tokaj sa dostala k premiérke

Téma Tokaj sa dostala k premiérke
insert_phototlačový odbor Európskeho parlamentu

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa dnes za účasti šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona (Most-Híd) v Bratislave na Úrade vlády SR stretla s predsedníčkou Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Darinou Kyliánovou k problematike značky Tokaj.

„Rozprávali sme sa o medializovanej kauze Tokaj, ktorého špecifikáciu chráneného označenia pôvodu ÚPV SR zaslal minulý týždeň do Bruselu. Vysvetlili sme si zároveň, čo je naša kompetencia, čo je kompetencia MPRV SR. Dohodli sme sa, že budeme tento problém ďalej riešiť v prospech našich vinohradníkov. Zajtra prídu naši ľudia na ministerstvo pôdohospodárstva a hlbšie prediskutujú tento problém,“ uviedla po skončení rokovania Kyliánová.

Pripomenula, že v prípade slovenského Tokaja „je možnosť meniť špecifikáciu a je možnosť podať aj ďalšie nové žiadosti o nové chránené označenie pôvodu“. „Proces registrácie patrí do našej kompetencie, trochu máme rozdielne názory na znenie špecifikácie, ale to už je parketa jedine MPRV SR,“ dodala.

ÚPV SR je podľa vlastného vyjadrenia plne oprávnený a zároveň povinný zaslať špecifikáciu pre Vinohradnícku oblasť Tokaj. Tento krok zároveň nebol podmienený súhlasom MPRV SR tak, ako to v stredu (23. 11.) tvrdil šéf agrorezortu Simon.

„Takáto povinnosť nebola zavedená ani ostatnou novelou zákona o potravinách, ani novým zákonom o vinohradníctve,“ informoval 24. novembra 2011 ÚPV SR.

Šéf MPRV SR Zsolt Simon 23. novembra tohto roku informoval, že do systému EÚ bola v pondelok (21. 11.) zapísaná špecifikácia za SR Vinohradnícka oblasť Tokaj. Registráciu vykonal ÚPV SR na základe požiadavky Občianskeho združenia Tokaj Regnum, ktoré zastupuje slovenských výrobcov vína Tokaj. Podľa Simona je však problémom, že registrácia prebehla na základe zákona 182 z roku 2005.

„Dnes píšeme rok 2011 a SR nemá platný tento zákon. Nemá platné ani vyhlášky, ktoré boli vydané k tomuto zákonu,“ povedal Simon.

Združenie sa podľa ministra malo najprv obrátiť na rezort pôdohospodárstva, ktoré žiadosť o takúto registráciu musí najprv posúdiť a schváliť.

„Toto sa neudialo,“ podotkol Simon a dodal, že plnú zodpovednosť za ochranu značky Tokaj tak na seba preberá ÚPV a ľudia, ktorí si na seba zobrali túto kompetenciu bez toho, aby vec konzultovali s rezortom pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskeho parlamentu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Richard
Richard
6. december 2011 19:06

Aktuálny pohľad na slovensko-maďarský spor o Tokaj nájdete tu: http://svihura.blog.sme.sk/c/281571/Slovensko-madarsky-spor-o-Tokaj.html