Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Takáč: Dovoz ukrajinského obilia spôsobil poľnohospodárom stratu 110 mil. eur

Takáč: Dovoz ukrajinského obilia spôsobil poľnohospodárom stratu 110 mil. eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dovoz ukrajinského obilia spôsobil slovenským poľnohospodárom stratu okolo 110 miliónov eur. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) v súvislosti s vládou schváleným predĺžením zákazu dovozu vybraných ukrajinských agrokomodít.

„Dovoz krajinám susediacim s Ukrajinou spôsobuje nemalé finančné problémy, ale aj problémy iného rázu. Poľnohospodári na Slovensku minulý rok vyčíslili stratu pri dovoze ukrajinského obilia na úrovni asi 110 miliónov eur. Kompenzácie zo strany Európskej komisie (EK) boli pre SR na úrovni približne 5 miliónov eur,“ priblížil Takáč.

Slovenskou vládou prijatý zákaz na 14 agrokomodít je podľa jeho slov teda opodstatnený.

Vláda podľa Takáča bude preto tlačiť na EK, aby prišla s celoeurópskym riešením problému dovozu ukrajinských komodít do EÚ. Agrokomodity z Ukrajiny, ktoré mali len tranzitovať cez EÚ, podľa neho 80 % zostávajú umiestnené na území únie.

„To spôsobuje aj slovenským poľnohospodárom nemalé problémy,“ dodal Takáč.

Zákaz dovozu poľnohospodárskych produktov a potravín pôvodom z Ukrajiny sa rozširuje a predlžuje na neurčito. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Doterajší slovenský zákaz platil do konca roka na štyri komodity, a to na pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená.

Okrem obilnín sa podľa MPRV zoznam rozširuje napríklad o med, jačmeň, pšeničnú múku, slad, sójové bôby, trstinový alebo repný cukor, otruby, pokrutiny a ostatné pevné zvyšky vznikajúce pri extrakcii rastlinných tukov alebo olejov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja,L.
Ja,L.
30. november 2023 18:36

To je pravda, že sme súčasťou trhového hospodárstva, ale prečo sú na Slovensku ceny osív 3-4x vyššie ako na Ukrajine. Na Slovensku máme tak isto vyššie ceny hnojív, chémie, daní, tak isto aj cena práce je vyššia. Určite by ste mi vedeli obhájiť prečo niektorý osivári majú ceny osiva kukurice… Celý komentár »