Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

SZPM: Bez mimoriadnej jednorazovej podpory hrozí ďalšia likvidácia chovov dojníc

SZPM: Bez mimoriadnej jednorazovej podpory hrozí ďalšia likvidácia chovov dojníc
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bez mimoriadnej jednorazovej podpory hrozí ďalšia likvidácia chovov dojníc v SR s následnými negatívnymi dosahmi na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti, pôdnej úrodnosti a zamestnanosti na vidieku. Uviedli to vo vyhlásení členovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) po utorkovom zasadnutí členskej schôdze.

Žiadajú 35 miliónov

V záujme zachovania prvovýroby mlieka na Slovensku žiadajú slovenskí prvovýrobcovia mlieka urýchlené vyplatenie mimoriadnej podpory vo výške 10 miliónov eur a alokáciu zvyšného objemu požadovanej mimoriadnej podpory v objeme 25 miliónov eur prostredníctvom schém, ktoré umožňujú členským štátom zaviesť výnimočné a dočasné opatrenia štátnej pomoci.

“Požadujeme, aby sa pre sektor prvovýroby alokovala relevantná časť podpory z celkovej sumy 15,7 milióna eur,” uviedli prvovýrobcovia mlieka.

Žiadajú tiež, aby sa tak ako v ostatných európskych krajinách pre sektor prvovýroby mlieka zaviedli jednak opatrenia priamej limitovanej podpory a tiež podpory na dodatočné náklady v dôsledku mimoriadne prudkého zvýšenia cien zemného plynu a elektriny.

“Máme predstavu, aby bola táto podpora transparentná, aby nediskriminovala chovateľov dojníc, čo do veľkosti, veku ani regionálnej pôsobnosti,” uviedli členovia SZPM.

Dostupné zdroje mimoriadnej podpory by mali byť podľa nich rozdelené medzi slovenských chovateľov dojníc na základe jednotnej sadzby na dojnicu.

Náklady narástli o 10 centov na kilogram

Poznamenali, že súčasná situácia spojená s konfliktom na Ukrajine túto ťažkú situáciu len zhoršuje. Ceny energií, hlavne elektriny a plynu, pohonných látok, krmív a hnojív rastú doslova zo dňa na deň, a nie je ani výhľad, že by sa ich rast mal v dohľadnej dobe zastaviť.

“Naše aj zahraničné analýzy sa zhodujú v tom, že doteraz prišlo k zvýšeniu nákladov v priemere o 800 eur na dojnicu, čo v prepočte predstavuje 10 centov na kilogram mlieka. Pre celý sektor prvovýroby, teda na stavy dojníc, toto zvýšenie nákladov predstavuje zhruba 90 miliónov eur,” dodali prvovýrobcovia mlieka s tým, že momentálne už vyrába mlieko zhruba len 360 podnikov a z nich viaceré stoja pred rozhodnutím, ako ďalej.

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments