Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Systém vyplácania priamych platieb sa rozsypal. PPA ho lepí preddavkami pre poľnohospodárov

Systém vyplácania priamych platieb sa rozsypal. PPA ho lepí preddavkami pre poľnohospodárov
insert_photoautor - Tlačová konferencia k vyplácaniu priamych platieb (29.11.2023).

Situácia vo vyplácaní priamych platieb sa začína podobať na ten známy a fúzatý vtip zo série o Rádiu Jerevan, keď sa poslucháč pýta, či je pravdou, že v nedeľu na Červenom námestí v Moskve rozdali sto nových Moskvičov. Redaktor odpovedá, že informácia je síce pravdivá, len ju treba mierne upresniť. Daná udalosť sa totiž uskutočnila v sobotu, na periférii Irkutska a išlo o päťdesiat bicyklov, ktoré nerozdali, ale rozkradli. Podobnú situáciu zažijú poľnohospodári v najbližších dňoch pri vyplácaní priamych platieb.

Otázka pre vymyslené rádio by mohla znieť, či je pravda, že poľnohospodári dostanú od 1. decembra 2023 priame platby? Odpoveď zúčastnených zástupcov agroministerstva, platobnej agentúry a poľnokomory z dnešnej tlačovej konferencie by sme mohli zhrnúť v zmysle, že informácia je pravdivá. Nebude to však od 1. decembra, ale už od 30. novembra 2023 a nejedná sa o vyplatené priame platby, ale o preddavky, ktoré dostanú poľnohospodári zatiaľ vo výške 50 percent. Vyplatenie záloh sa pritom netýka všetkých podpôr, no len vybraných a v decembrovom termíne ich nedostanú všetci žiadatelia, ale len približne 70 percent poľnohospodárov.

10 tisíc žiadateľov

Začiatok decembra je každoročne termínom, kedy poľnohospodári dostávajú rozhodnutia k priamym platbám. Na koniec roka majú nastavené bankové financovanie a preto je odbornou verejnosťou mimoriadne sledované, koľko prostriedkov stihne Pôdohospodárska platobná agentúra vyplatiť hneď v prvý možný mesiac. Tento rok budú mnohí poľnohospodári zaskočení.

Už kampaň v roku 2022 bola z hľadiska vyplácania priamych platieb iná, ako v predošlých rokoch. Ak PPA v minulosti zasielala rozhodnutia približne 90-percentám žiadateľov, tak vlani v decembri bolo vyplatených prostriedkov len približne polovica. Platobná agentúra vtedy argumentovala, že po páde vlády v polovici decembra minulého roka a hrozbe neschválenia štátneho rozpočtu došlo k uzavretiu štátnej pokladnice.

„ Ak sme vlani v decembri vyplácali priame platby a vyplatili sme 45 percentám, tak tento rok vyplatíme 10 000 zo 14 000 žiadateľov,“ uviedol počas dnešnej tlačovej konferencie Ondrej Humaj, generálny riaditeľ PPA.

Približne 10 tisíc žiadateľov, čo je o niečo viac ako 70 percent všetkých poľnohospodárov, tak nedostane v decembri priame platby v plnej výške, ale vo forme preddavku. K siahnutiu po tomto riešení došlo pravdepodobne preto, že úspešnosť v úhrade priamych platieb v prvom možnom mesiaci ich vyplácania by bola ešte nižšia, ako vlani. Minister na hypotetickú otázku poľnoinfo.sk, koľko by dokázali vyplatiť pôvodným spôsobom nevedel odpovedať.

„Nie je to tak, ako by sme všetci chceli, ale bohužiaľ za to určitým spôsobom nesú vinu aj ľudia, ktorí možno v predchádzajúcom období pôsobili na ministerstve, teda vedenie ministerstva pôdohospodárstva. Spúšťame novinku, že v zásade od zajtra začneme vyplácať skoro všetkým poľnohospodárom zálohové platby pri priamych platbách, čo sa do tejto chvíle ešte nestalo. Na druhej strane si uvedomujeme, že to mohlo byť omnoho lepšie. Tie chyby musíme hľadať v minulosti,“ uviedol na úvod minister Richard Takáč.

Do 6. decembra

Systém vyplácania preddavkov vysvetlil Ondrej Humaj a poukázal na výhodu, ktorá má z toho pre žiadateľov vyplynúť.

„Minulý rok bolo množstvo subjektov blokovaných kvôli problematike takzvaných spolužiadateľov. Ak niekto padol do vzorky, bol kontrolovaným subjektom a mal spoločnú hranicu užívania napríklad s ďalšími piatimi subjektmi, tak aj tie museli počkať na ukončenie kontroly. Vyplácaním záloh nebudeme blokovať spolužiadateľov,“ sľúbil šéf PPA.

Platobná agentúra má podľa vyjadrenia Humaja vyplatiť preddavky do 6. decembra 2023.

„Agentúra sa rozhodla, že od zajtra bude uhrádzať 50 percent platieb subjektom, ktoré splnili všetky požiadavky, ktoré na nich boli kladené a ktoré nepadli do kontrolných vzoriek,“ povedal počas tlačovej konferencie Humaj.

Šéf PPA upozornil, že zálohové platby nebudú vyplácané na všetky priame platby. Preddavok sa nemá dotýkať platieb určených na ekoschémy, čo sú dva typy platieb, podpory na územia európskeho významu a na schému viazaných platieb určených pre pestovateľov zeleniny.

Sľub vyplácania preddavkov do budúcnosti

„V rámci záloh vnímame pozitívne, že hoci poľnohospodári nedostanú plnú výšku priamych platieb, ale veľká väčšina dostane nejaké peniažky, aby vedeli preklenúť obdobie január, február a pokiaľ platobná agentúra splní tie sľuby, ktoré nám tento týždeň dala, že v januári a februári sa bude vo vyplácaní pokračovať ďalej, v plných výškach, tak si myslím, že je to zvládnuteľné,“ uviedol Andrej Gajdoš, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Zástupca poľnohospodárov počas tlačovej konferencie uviedol, že systém záloh priamych platieb by sa mal preniesť aj do budúceho roka.

„Chcem robiť všetko preto, aby zálohové platby budúci rok išli v októbri, v novembri a aby v decembri sa doplácalo do 100 percent maximálnemu množstvu poľnohospodárov,“ sľúbil minister.

Podobne sa vyjadril Humaj, ktorý upozornil, že výplata záloh je možná od 16. októbra.

„Máme za to, že budúci rok chceme zálohy poslať o mesiac skôr, ako tento rok,“ sľúbil šéf platobnej agentúry.

Nové programové obdobie, ktoré začalo v tomto roku, prinieslo zložitejší systém splnenia podmienok pri čerpaní priamych platieb, čo sa podľa Gajdoša prejavilo aj v poklese počtu žiadateľov. Ak v minulosti PPA informovala, že počet žiadateľov o priame platby dosahuje 18 tisíc, dnes komunikovala číslo o štyri tisíc poľnohospodárov nižšie.

Zástupca agrokomory si v závere svojho vystúpenia neodpustil poznámku, že poľnohospodári vstúpili do nového programového obdobia s mnohými novinkami a nebolo jednoduché ich splniť.

„Poľnohospodári zvládli všetky nové povinnosti, no žiaľ, niektorí kompetentní túto situáciu nezvládli, keďže tie priame platby nebudú ako sme očakávali,“ uzavrel časť pred otázkami novinárov Gajdoš.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Tlačová konferencia k vyplácaniu priamych platieb (29.11.2023).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
NL
NL
29. november 2023 13:41

„subjektom, ktoré splnili všetky požiadavky, ktoré na nich boli kladené a ktoré nepadli do kontrolných vzoriek.“ Ako najväčší problém v našej strany vidím v tom, že toto žiadny subjekt nevie. Neviem či nie som v kontrolnej vzorke alebo či som splnil všetky požiadavky. Nevedia mi to povedať ani na regionálnej… Celý komentár »

Fero
Fero
29. november 2023 17:46

Cirkus, bordel☝️, ale očakávaný ❗ Jožo vedel prečo utiecť….. To „najlepšie z najlepšieho“ ešte len príde ( možno aj do konca roka – pod stromček 💸🌲)keď Brusel vylúči SR z podpory a na povrch vyjdú aj klamstvá Ondráša a spol. smerom k Bruselu ❗☝️ Na akú minulosť a minulé vedenie… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
30. november 2023 7:18

nie je touto vládou ani len predložený, nieto ešte v NRSR schválený štátny rozpočet na r.2024- Fico nutne potrebuje 3 miliardy- tak sa “brzdia” akékoľvek peniaze ‼️ ”echtsmeráčka” Nouzovská z “minulého vedenia” MPRV SR zdrhla a “skryla sa” na NPPC Nitra , ako zástupca riaditeľa NPPC‼️ za “minulého vedenia”MPRV SR… Celý komentár »

Stefan
Stefan
30. november 2023 12:19

A tomuto máme ako veriť , že nevyplatenie prísnych platieb prinesie poľnohospodárom výhody . Tak to poďte vysvetliť bankám , leasingových spoločnostiam , aké je to výhodne pre poľnohospodárov , keď dostanú s koláča dieru … Nová vláda vedela nájsť financie pre dôchodcov , pre hypotekárne úvery atď atď ,… Celý komentár »

Ludo
Ludo
30. november 2023 15:43

Čím menej sa vyplatí teraz, tým menej nás to bude všetkých stáť neskôr! Zaujímavé, že ako vinníci sa vôbec neskloňujú mená bankárov, ktorí tento sektor riadili… Tí odviedli nadľudskú robotu, len škoda, že sa to rozsypalo :o) A stálica šedá eminemcia Nouzovská, škoda reči, vráti sa za pár rokov ako terminátor… Celý komentár »

Stefan
Stefan
4. december 2023 14:27

Ked zistis, ze ides na mrtvom koni, zosadni!“ Rozdiel medzi primitivnym myslenim predkov a dnesnym sposobom uvazovania ovplyvneny modernymi nahladmi na ekonomiku: V profesionalnom zivote casto presadzujeme nelogicke zavery: 1,obstarame si vacsi bic 2,vymenime jazdcov 3,hovorime: ved ten kon vzdy prezil 4,zalozime pracovnu skupinu pre analyzu /mrtveho/ kona 5,navstivime miesta,… Celý komentár »