Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Svetové burzy 39. týždeň: Cena pšenice naďalej klesá

Svetové burzy 39. týždeň: Cena pšenice naďalej klesá
insert_photopoľnoinfo.sk

Zväčšenie technických obchodov zo strany obchodníkov s fondami potlačili tento týždeň ceny pšenice hlavne na Chicagskej burze do mínusu, na parížskom Matif sa to odrazilo len nepatrne. Významnými tržnými faktormi pri určovaní ceny pšenice sú: americký dolár, cena ropy, inflácia, počasie a sezónnosť.

Vzhľadom k turbulenciám dolára na súčasných finančných trhoch je cena zásadne ovplyvňovaná pohybom meny. Pri poklese kurzu sa stáva americká pšenica pre neamerických spotrebiteľov lacnejšou, jej nákupný potenciál teda stúpa. V prípade upevňovania meny dochádza k odlivu špekulatívnych obchodníkov a ich presunu na atraktívnejšie trhy.

Cenu pšenice tak ako aj ostatných komodít výrazne ovplyvňuje aj cena ropy. Môžeme povedať, že cena pšenice rastie v prípade, keď ropa vytvára nové cenové maximá. To sa v tejto chvíli ale nedeje, pretože cena ropy bola ovplyvnené pravidelnou štatistikou o jej zásobách a to spôsobilo jej rapídny pokles za posledných 5 týždňov. Jej zásoby sa totiž pohybujú až 9,1 % nad 5-ročným priemerom.

Počas piatkového obchodovania pšenica znehodnotila na najnižšiu cenu od apríla 2007. Za týmto prudkým pádom stála predovšetkým správa z Indie, jedného z najväčších producentov pšenice. Podľa odhadov prekoná tohtoročná produkcia minuloročnú rekordnú úrodu 80,6 mil. ton až o 2,5 percenta.

Negatívne trh zasiahla aj správa o vývoze americkej pšenice. Export za obdobie od 1. júna 2009 do 17. septembra 2009 totiž medziročne poklesol až o 36%. Rastúce svetové zásoby, vysoká produkcia a nízky vývoz americkej pšenice tak naďalej pôsobia na investorov veľmi negatívne.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments