Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Svetová banka. Nezakazujte vývoz obilia

Svetová banka. Nezakazujte vývoz obilia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Svetová banka (SB) vyzvala krajiny, aby sa neuchyľovali ku krokom, ktoré by mohli odštartovať novú potravinovú krízu vo svete. Reagovala tak na opratrenie Ruska, ktoré minulý týždeň rozhodlo o zákaze vývozu obilia až do konca roka v dôsledku dlhotrvajúceho sucha a rozsiahlych požiarov. Navyše nevylúčilo, že zákaz by mohol pokračovať aj v nasledujúcom roku.

Krátko potom sa podobné úvahy začali objavovať aj na Ukrajine. Najmä experti v agrosektore tlačia na vládu, aby obmedzila vývoz obilia a zabránila neskoršiemu možnému rastu cien potravín na ukrajinskom trhu.

Výkonná riaditeľka SB Ngozi Okonjo-Iweala pre agentúru Reuters v pondelok (9.8.) povedala, že prudký rast cien obilnín na svetových trhoch minulý týždeň ešte neznamená krízu, ale varovala, že zvýšené výkyvy na trhoch s agrokomoditami by mohli poškodiť chudobnejšie krajiny. Ako dodala, v prípade, že situácia na trhu sa zhorší, banka v septembri aktivuje potravinový fond. Ten vznikol v roku 2008 počas svetovej potravinovej krízy, aby chudobnejším štátom v kritickom období pomohol a umožnil im zvýšiť produkciu. Momentálne má fond k dispozícii okolo 800 miliónov USD (603,64 milióna eur). V roku 2008 vyčlenil na pomoc chudobným krajinám približne 1,2 miliardy USD.

Podľa jej informácií banka už začala robiť prieskum “citlivých” krajín, keďže sa objavili správy, že vývozcovia zrušili dodávky pšenice do Bangladéša a prehodnocujú kontrakty do Egypta, najväčšieho dovozcu pšenice na svete. Obáva sa aj nedostatočného zásobovania potravinami v dôsledku obrovských záplav v Indii, Pakistane a Číne.

“Kríza zatiaľ nenastala, a preto vyzývame krajiny, aby sa neuchyľovali ku krokom, ktoré by ju mohli spustiť,” dodala Ngozi Okonjo-Iweala.

Podľa nej sú svetové zásoby potravín momentálne vyššie než v roku 2008, keď došlo k rastu ich cien na rekordné úrovne. To vyvolalo nedostatok potravín vo svete a v chudobnejších krajinách viedlo k sociálnym nepokojom.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments