Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Svet prvýkrát oslávi Svetový deň pôdy

V Ríme, sídle Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), sa v piatok 5. decembra uskutočnia oslavy prvého Svetového dňa pôdy (World Soil Day).

Pri tej príležitosti slávnostne vyhlásia aj Medzinárodný rok pôdy (International Year of Soils), ktorým sa stane rok 2015.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) 7. februára tohto roku vyhlásilo 5. december za Svetový deň pôdy a rok 2015 za Medzinárodný rok pôdy. Jeho realizáciu má zabezpečiť FAO v spolupráci s vládami členských štátov a so sekretariátom Dohovoru OSN o boji proti rozširovaniu púští, informovali webové stránky OSN a FAO.

Upriamiť pozornosť občianskej spoločnosti a popredných predstaviteľov na zásadný význam pôdy pre ľudský život, informovať verejnosť o kľúčovej úlohe pôdy pre potravinovú bezpečnosť, znižovanie následkov klimatických zmien, odstraňovanie chudoby a napomáhanie trvalo udržateľnému rozvoju – to sú niektoré špecifické ciele Svetového dňa a Medzinárodného roka pôdy podľa FAO.

Medzi špecifické zaradila aj ciele, akými sú podpora politikov a činností zameraných na rozvoj a trvalú ochranu pôdnych zdrojov, podpora investícií do pôdnych zdrojov tak, aby užívatelia pôdy ňou mohli disponovať aj udržiavať v dobrom stave.

FAO sa zároveň prihovára za rýchle posilnenie kapacít na zbieranie informácií o pôdach a ich kontrole na všetkých úrovniach – národnej, regionálnej a medzinárodnej.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments