Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Sudca ŠTS prerušil výsluch k predĺženiu väzby Martina K. a Juraja K.

Sudca ŠTS prerušil výsluch k predĺženiu väzby Martina K. a Juraja K.
insert_photoTASR

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku prerušil rozhodovanie o predĺžení väzby finančníka Martina K. a bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja K., obvinených v kauze Dobytkár, do štvrtka (5. 11.). Vo štvrtok vyhlási aj svoje rozhodnutie, a to o 13.00 h. TASR o tom informoval Roman Balco, obhajca zastupujúci obvineného Juraja K.

Sudca začal rozhodovať v stredu o 12.30 h. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podľa jeho slov navrhuje dvojici predĺžiť lehotu z dôvodu kolúznej väzby o ďalších sedem mesiacov.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na začiatku septembra zamietol sťažnosť Martina K. proti uzneseniu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ktorý 18. augusta nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby. O prepustenie na slobodu požiadal Martin K. po troch mesiacoch, ako bol právoplatne vzatý do väzby.

O väzobnom stíhaní Juraja K. a Martina K. rozhodol NS SR v polovici mája. Súd zamietol sťažnosti obvinených voči aprílovému rozhodnutiu ŠTS v Pezinku ako nedôvodné. Stíhaní sú pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. NS SR vtedy neprijal písomný sľub Martina K. a ani peňažnú záruku vo výške 200.000 eur.

Dvojicu zadržali 22. apríla v rámci policajnej akcie Dobytkár. Počas nej Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí.

Na začiatku júla polícia v rámci akcie zadržala aj nitrianskeho podnikateľa Norberta B. a podnikateľa Petra K. Pôvodne Norberta B. sudca pre prípravné konanie ŠTS Michal Truban do väzby nezobral. Trojčlenný senát NS SR však 9. júla vyhovel sťažnosti prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu Trubana a Norberta B. do väzby zobral. Deň nato zobral do väzby aj Petra K.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments