Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Subvencie poľnohospodárom v EÚ sú nezrušiteľné

Subvencie poľnohospodárom v EÚ sú nezrušiteľné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Trh s ovocím a zeleninou v centre Norimbergu.

Subvencie roľníkom v Európskej únii (EÚ) sú nezrušiteľné. V rozhovore pre nemeckú agentúru DPA to včera uviedla spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová.

“EÚ a členské štáty majú zodpovednosť za to, že zabezpečia dostatok potravín pre svojich obyvateľov,” pokračovala ministerka.

“Súčasne my, spotrebitelia, od poľnohospodárstva očakávame, že zvládne nové výzvy.”

Ministerka mala na mysli ochranu životného prostredia i ovzdušia. Dodala:

“To všetko sú výkony, ktoré poľnohospodári dokážu zvládnuť, ale ktoré musia byť náležite aj ocenené.”

Súčasné finančné plánovacie obdobie EÚ sa skončí v roku 2013. Nemecká spolková vláda však v prípade uskutočnenia agrárnej reformy v spoločenstve trvá na tom, že subvencovanie sektora musí byť výdatné. Uvádza sa to v návrhu stanoviska vlády kancelárky Angely Merkelovej k tejto problematike.

Nemecko a Francúzsko chcú zachovať v EÚ silné dotácie, kým Británia, Holandsko a Švédsko ich chcú roľníkom znížiť. Aignerová povedala, že teraz je veľmi dôležité, aby Nemecko ako celok včas signalizovalo, aké sú jeho záujmy v tejto oblasti, a aby vystupovalo ofenzívne.

Ministerka však súčasne dodala, že Nemecko plní úlohy, ktoré vyplývajú z terajšej reformy sektora. Do roku 2013 sa budú subvencie vyplácať jednotne na ornú a poľnohospodársku plochu. Ich výška sa už nebude spájať s hektárovými úrodami. Tým sa zamedzí, aby dochádzalo k silnému rastu (nad)výroby.

Aignerová žiada od poľnohospodárskeho komisára Daciana Ciolosa, aby inicioval spoločenskú diskusiu o agrárnom sektore. Ministerka považuje za dôležité, aby sa vyjasnili zásadné otázky: Čo sme ochotní dať za bezpečné vysokokvalitné produkty z domácej produkcie? Ako má podnikať poľnohospodárstvo, aby bolo bezpečné, únosné z hľadiska životného prostredia a ohľaduplné k zvieratám? Aké záruky potrebujú naši poľnohospodári, aby to všetko zvládli?

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Trh s ovocím a zeleninou v centre Norimbergu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments