Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Stovky žiadateľov zatiaľ netušia, že nedostanú preddavky

Stovky žiadateľov zatiaľ netušia, že nedostanú preddavky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Mnohí poľnohospodári nemusia dostať ani zálohy priamych platieb, aj keď prostriedky očakávajú. Ak na ministerskom tlačovom brífingu minulý týždeň v stredu odznelo, že platobná agentúra vyplatí zálohy 10-tisíc žiadateľom zo 14-tisíc, tak ide o pravdu s kratšou nohou, keďže v realite podalo žiadosti o priame platby takmer 17-tisíc žiadateľov.

„Ak sme vlani v decembri vyplácali priame platby a vyplatili sme 45 percentám, tak tento rok vyplatíme 10 zo 14-tisíc žiadateľov,“ uviedol minulý týždeň Ondrej Humaj, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Ešte v polovici júla 2023 platobná agentúra prostredníctvom tlačovej správy uviedla, že podaných bolo 16 981 žiadostí o priame platby, z čoho správne vyplnených žiadostí bolo 16 707 a nesprávne podaných bolo 274 žiadostí.

„Uvedené číslo v danom čase bolo správne, zahŕňalo všetkých žiadateľov, ktorí si požiadali o plochové a zvieracie schémy. Z toho však bolo 16 374 žiadateľov, ktorí mali okrem štandardných povinností predložiť aj evidenciu vlastných a prenajatých pozemkov,“ reaguje pre poľnoinfo.sk tlačový odbor Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Nepredložili alebo neodstránili nedostatky

Celkovo si povinnosti súvisiace s evidenciou nesplnilo, podľa platobnej agentúry, 1700 žiadateľov.

„Uvedení prijímatelia síce predložili riadne žiadosť o podpory na plochy, ale nesplnili si jednu zo základných povinností –  predložiť do konca júla evidenciu vlastných a prenajatých pozemkov, respektíve neodstránili nedostatky v nej ani na výzvu PPA v stanovenej lehote,“ reaguje agentúra.

PPA v tlačovej správe zo záveru augusta informuje, že povinnosť predložiť evidenciu si nesplnilo 1 166. V aktuálnej reakcii agentúra upozorňuje, že problémy s predloženou evidenciou sa dotýkajú 1 700 žiadateľov. Z možnosti získať priame platby tak nevypadli len tí, ktorí súpis nepredložili, ale aj subjekty, ktoré v ňom neodstránili nedostatky.

„V prípade, že PPA zistila formálne nedostatky predložených príloh, vyzvala prijímateľov o doplnenie údajov v lehote 15 pracovných dní. Doplnenie potrebných údajov je dôležité pre úspešné schválenie ich žiadosti. Neúplná žiadosť nemôže byť agentúrou akceptovaná,“ upozorňovala v závere leta PPA.

Vyplniť bunky

Počas júnového semináru Agrárnej komory Slovenska k evidencii pozemkov Michal Sousedek, šéf sekcie priamych platieb na PPA uviedol, že s evidenciou bude agentúra pracovať v prípade, že si podpory na plochu nárokujú dva rôzne subjekty.

„Budeme vyhodnocovať právo užívania len na tých plochách, kde je dvojitá deklarácia,“ uviedol Sousedek.

V ďalšej časti podujatia Michal Sousedek upozornil, že tabuľka má byť vyplnená komplexne, pretože PPA bude skúmať jej formálnu stránku. Podľa vyjadrenia na seminári  to znamená, že žiadne „okienko“ v tabuľke by nemalo zostať voľné.

To, či 1700 dotknutých poľnohospodárov neodstránilo chyby, alebo tak urobilo nesprávne, nie je zrejmé. Isté je, že uvedené subjekty nezískajú zálohové platby ani následne priame platby. PPA poľnohospodárov o tejto skutočnosti zatiaľ neinformovala.

„Prijímatelia, ktorých sa uvedené nesplnenie povinností dotýka, budú o predmetnej skutočnosti informovaní v najbližšej dobe. Prijímatelia podpôr na plochy, ktorí obdŕžali zálohové platby, resp. im v najbližších dňoch prídu na účet, si môžu byť istí, že si povinnosť splnili,“ uvádza PPA v reakcii na otázky poľnoinfo.sk.

V minulosti to nešlo

V minulých rokoch bol spôsob vyplácania preddavkov priamych platieb vedením platobnej agentúry vždy odmietnutý s tým, že k nemu môže prísť až v čase, keď budú ukončené kontroly. Dnes PPA vyplatila preddavky žiadateľom ako náhradu za to, že nedokáže zadministrovať akceptovateľné percento žiadostí v obvyklom decembrovom termíne.

Celkovo zálohové platby nedostane 70 percent žiadateľov, ako vyplynulo z minulotýždňového tlačového brífingu, ale necelých 60 percent. Viaceré poľnohospodárske subjekty pritom v tejto chvíli netušia, či finančné prostriedky vzhľadom na nejasnosti v evidencii vlastníckych a užívacích vzťahov dostanú.

Rozhodnutie vyplácať päťdesiatpercentné zálohy priamych platieb namiesto celého ich objemu oznámilo ministerstvo pôdohospodárstva a platobná agentúra ešte v minulom týždni. Zálohy sa nebudú vyplácať zo všetkých priamych platieb. Ekoschémy má platobná agentúra začať vyplácať po 1. februári 2024.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2024. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2024 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou v sume 120 eur s DPH.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň. Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
6. december 2023 4:55

PPA resp.MPRV SR je ŽIAĽ v legislatívnej výhode – priame platby má poskytnulť do 13 mesiacov o právoplatného Rozhodnutia o poskytnutí ‼️

Fero
Fero
6. december 2023 6:40

Zase trepeš a nie si ani poľnohospodár, ani tomu čo sa teraz deje nerozumieš a nie si ani zorientovany aká svetová strana je pred alebo aj za sebou…… PPA do 13 mesiacov zo zákona má rozhodnúť o žiadosti žiadateľa , nie vyplácať od právoplatnosti rozhodnutia tak ako ty trepeš ❗☝️… Celý komentár »