Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Stovky ľudí na čele s prezidentom sa rozlúčili s Čubom

Stovky ľudí na čele s prezidentom sa rozlúčili s Čubom
insert_photoautor

Niekoľko stoviek ľudí vrátane prezidenta Miloša Zemana dnes prišlo v Slušoviciach na Zlínsku na pohreb Františka Čubu. Bývalý predseda JZD Agrokombinát Slušovice zomrel minulý piatok vo veku 83 rokov.

Obrad sa konal v slušovickom kostole Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Kostol bol plný, ďalšie stovky ľudí stáli pred ním a v okolí.

Miloš Zeman udelil Františkovi Čubovi v roku 2013 medailu Za zásluhy. Na pohrebe však prezident neprehovoril. Prišiel pred začatím obradu a do kostola vošiel bočným vchodom a ihneď po skončení pohrebu odišiel.

Pri smútočnom obrade prehovoril bývalý predseda Agrárnej komory Jan Veleba. Čuba a Slušovice boli podľa neho pojmom aj v zahraničí.

“Dal ľuďom prácu, mozgom príležitosť a agrárnemu svetu víziu, ktorú v tomto predtým chudobnom regióne naplnil,” uviedol Veleba.

František Čuba podľa neho vytvoril firmu, ktorá budila rešpekt a obdiv.

Spojil poľnohospodárov na oboch stranách rieky Moravy

Na pohreb prišli aj Čubovi bývalí zamestnanci z JZD Slušovice. Za nich sa smútočnému zhromaždeniu prihovoril blízky spolupracovník z družstva Josef Hurta. S ním František Čuba nepretrhol vzťahy ani po rozpade družstva. Najmä po roku 2000 spoločne vystupovali na agrárnych podujatiach. Známe boli ich konferencie, ktoré sa konali vždy v závere februára v Zlíne.

Zo Slovenska sa pohrebu zúčastnil napríklad bývalý minister Peter Baco. Ten sa s Čubom spoznal v polovici sedemdesiatych rokoch. Baco sa ako predseda družstva v Nemšovej bol v Slušoviciach niekoľko ráz inšpirovať napríklad pri chove hovädzieho dobytka.

Keď po roku 1993 vznikla Československá spoločnosť pre moderné poľnohospodárstvo, ktorú založil František Čuba, cesty s Petrom Bacom sa opäť spojili. Viacerí agrárni manažéri z Českej republiky a Slovenska sa začali stretávať na pravidelnej báze na podujatiach tejto organizácie.

Samotní obyvatelia Slušovíc a bývalí zamestnanci družstva v rozhovoroch po pohrebe oceňovali najmä to, že František Čuba, ktorý sa stal predsedom JRD v dvadsiatich siedmich rokoch, sa zaslúžil o rozvoj dediny. Postavil byty, školu aj infraštruktúru a vytvoril v družstve veľa pracovných miest.

Čuba z priemerného družstva vybudoval za minulého režimu Agrokombinát so sedmimiliardovým obratom. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do augusta 1990.

Autor článku: Juraj Huba a ČTK
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments