Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Stohlová: Minister R. Takáč zvolil pri Čiernom Balogu najhorší možný postup

Stohlová: Minister R. Takáč zvolil pri Čiernom Balogu najhorší možný postup
insert_photoFacebook Tamara Stohlová

Plán najmasívnejšieho výrubu za posledné roky v okolí Čierneho Balogu, s ktorým prišiel minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD), je odsúdený na neúspech. Uviedla to podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS) v reakcii na pondelkové (11. 3.) Takáčove vyjadrenia.

Plán podľa nej zanechá 1000-hektárovú holinu a ľuďom v tejto oblasti prinesie len ohrozenie ich zdravia, majetku a kvality života. Vystavuje Slovensko riziku ďalšej žaloby a bude znamenať zničenú prírodu, zhoršenie sucha, zvýšené riziko povodní a požiarov.

“Pán Takáč si zvolil najhorší možný postup. Chce stavať na lesníckych postupoch, ktoré opakovane zlyhávajú a nemajú šancu zoči-voči klimatickej kríze a iným environmentálnym výzvam. Ak mu na slovenských lesoch skutočne záleží, musí vedieť, že jediným riešením je prechod na prírode blízke hospodárenie. Tak, ako vo vyspelých štátoch Európy,” dodala Stohlová.

Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Menyhart 11. marca vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu konštatoval, že čiernobalocké lesy, ktoré boli vždy pýchou horehronského regiónu, sú v kritickom stave. Územie s rozlohou približne 15.000 ha čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi 1000 hektárov súvislých holín.

Podľa ministra pôdohospodárstva Takáča sa jeho rezort s roky neriešenou kalamitou na Horehroní začal okamžite zaoberať. V súvislosti s riešením tejto situácie minister uviedol, že prostredníctvom Lesov SR budú musieť zvýšiť kapacity na ťažbu v tomto regióne a obrátiť sa aj na externých dodávateľov, aby vedeli v čo najrýchlejšom čase spracovať kalamitu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Facebook Tamara Stohlová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
13. marec 2024 12:43

Dalsi nevzdelanec sa vyjadruje k niecomu, co nestudoval. Ake typicke pre PS.