Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z ekonomiky

Štát zrejme zaradí mlieko do svojich rezerv

Štát zrejme zaradí mlieko do svojich rezerv
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Požiadavke odkúpiť sušené mlieko a zaradiť ho do hmotných rezerv Slovenska štát zrejme vyhovie. Potvrdil to rezort pôdohospodárstva.

„Zaradenie sušeného mlieka do trvalých zásob Správe štátnych hmotných rezerv navrhlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka približne pred mesiacom, následne si tému osvojila aj Správa rezerv a podľa jej vyjadrení aj Ministerstvo hospodárstva SR. Ak Správa rezerv požiada o podporné vyjadrenie náš úrad, vyjadríme sa,“ uviedol Daniel Hrežík z MPRV SR.

Mliekari požadujú odkúpenie 5 tisíc ton sušeného mlieka, ktoré sa rovná približne 50 miliónom litrov surového kravského mlieka. Na zaradenie mlieka do rezerv vyzývali štát aj v minulosti, k nákupu napokon nedošlo. Podľa samotnej Správy rezerv bol dôvodom postoj mliekarov.

Štátne rezervy nemajú vytvorené žiadne zásoby sušeného mlieka

„Pre zabezpečenie trvalej použiteľnosti je nevyhnutné mať zabezpečený celý proces nielen vytvorenia položky – teda prvotný nákup potrebného množstva, ale aj proces tzv. obmien, teda vyskladnenie starého sušeného mlieka a jeho nahradenie novým, pri dodržaní zásady maximálnej efektívnosti.  A to nielen po stránke vecnej, ale aj po stránke finančnej. Celý proces musí byť po ekonomickej stránke udržateľný. Práve na nevyhnutnosti vykonávania obmien stroskotali spoločné rokovania počas mliečnej krízy v roku 2016, kedy sa SŠHR SR nebránila pomôcť producentom mlieka odkupom časti produkcie, avšak požadovala aktívnu participáciu na zabezpečení obmien, čo bolo v rozpore  s predstavou zástupcov mliekarenského zväzu, ktorí počítali len s opakovaným odkúpením sušeného mlieka zo strany Správy rezerv,“ vysvetlila hovorkyňa SŠHR SR Natália Petríková.

Zároveň potvrdila, že o zaradení sušeného mlieka do rezerv štátu sa opäť uvažuje.

„Správa štátnych hmotných rezerv SR nemá aktuálne vytvorené žiadne zásoby sušeného mlieka. V štádiu prípravy je však návrh na úpravu štruktúry a skladovaných objemov potravinových položiek hmotných rezerv a v rámci tohto návrhu je počítané aj s vytvorením určitého objemu sušeného mlieka ako položky, zabezpečujúcej potravinovú bezpečnosť štátu. O navrhovanom objeme sušeného mlieka, určeného na uvedený účel, je v tejto chvíli predčasné hovoriť,“ dodala Petríková.

Podklady pre odkúpenie sušeného mlieka do rezerv štátu musí schváliť vláda. Kedy by sa tak mohlo stať, zostáva otázne. Zámer však potvrdil aj nový šéf rezortu pôdohospodárstva.

„Jednoznačne máme v pláne, aby sušené mlieko sa dostalo do hmotných rezerv štátu. Je to veľmi výhodná komodita z toho hľadiska, že kompresia medzi čerstvým a sušeným mliekom je v pomere 1:10 až 1:11. Tým, že naše možnosti skladovania sú obmedzené, z tohto pohľadu to vyzerá ako výborný artikel, tobôž, že ho máme dostatok a vieme si ho nasušiť,“ uviedol minister Ján Mičovský.

Česká republika obstará asi 4 tisíc ton

Odkúpenie mlieka do rezerv štátu by malo našim mliekarom pomôcť aj vzhľadom na hroziaci prepad cien. V západnej Európe totiž narastajú zásoby mlieka, a to najmä v krajinách, ktoré ho bežne produkujú na vývoz. Ten je aktuálne veľmi obmedzený, čo je dôvodom nadbytku.

„V aktuálnej neistej situácii je pre slovenských prvovýrobcov mlieka dôležitá stabilita. Krava nie je stroj a my nevieme zo dňa na deň znížiť výrobu. Ďalšia mliečna kríza by mohla opäť spôsobiť prepad slovenskej  produkcie a tým aj  potravinovej bezpečnosti štátu,“ vyjadril sa Alexander Pastorek, prezident Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Pomocnú ruku už podali producentom mlieka v susednom Česku, ktoré má sušené mlieko v zásobách už dlhšie. V súčasnosti ich zvyšuje.

„Sušené mlieko je dôležitou súčasťou núdzových zásob. Predminulý týždeň vláda schválila nákup sušeného mlieka do rezerv. Vypíšeme tender na dodanie 2100 ton, v minulých dňoch sme už vypísali súťaž na dodanie 1800 ton sušeného mlieka. Z toho 900 ton bolo odtučneného a 900 ton plnotučného mlieka. Celkovo tak obstaráme takmer 4 tisíc ton. Vzhľadom k súčasnej situácii na trhu s mliekom verím, že sa podarí tieto zákazky vysúťažiť. Jednak tým pomôžeme českým výrobcom, a taktiež navýšime potravinové zásoby,“ uviedol predseda českej Správy státních hmotních rezerv Petr Švagr.

Na sušenie mlieka sú v prípade záujmu pripravené aj naše mliekarne. Zároveň avizujú, že rezervy by vedeli v prípade potreby aj preskladniť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments