Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Stanovisko PKS k podpísaniu novely zákona o odpadoch prezidentkou SR

Stanovisko PKS k podpísaniu novely zákona o odpadoch prezidentkou SR
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Potravinárska komora Slovenska je sklamaná, že prezidentka Slovenskej republiky ako garant dodržiavania princípov právneho štátu podpísala novelu zákona o odpadoch.

Potravinárska výroba, ktorá je nositeľom potravinovej sebestačnosti a ktorej dôležitosť sa v týchto náročných dňoch ukazuje v plnej miere, bola dlhodobo vládami zanedbávaná a absolútne vyčleňovaná mimo finančnej podpory.

Napriek dlhodobým vyhláseniam, že celý sektor je v kritickom stave, potravinári namiesto podpory čelia prijímaniu nesystémových riešení s významným finančným dopadom na ich ekonomickú situáciu. Novela zákona o odpadoch je pritom prijímaná v dobe, kedy sa opäť zavádzajú obmedzenia v súvislosti s COVID-19, čo vystavuje nielen podnikateľskú sféru, ale aj samotných zamestnancov veľkej neistote z pohľadu ich ďalšej budúcnosti. P

očas celého legislatívneho procesu pritom neboli predložené žiadne relevantné ekonomické dáta odôvodňujúce naliehavosť skráteného legislatívneho procesu, ani návrhy systémových opatrení. Legislatívny návrh bol predložený na základe odôvodnenia s hromadiacim sa odpadom v dôsledku COVID-19, ktorým však nebol odpad v systéme triedeného zberu. Schválením a podpísaním zákona prijatého v skrátenom legislatívnom konaní na základe vágneho odôvodnenia sa vytvára nebezpečný precedens, ktorý používa zástierku COVID-19 na potláčanie princípov právneho štátu, predvídateľnosti právnej úpravy a potreby zavádzania systémových opatrení.

V konečnom dôsledku sa preto oprávnene nastoľuje otázka, či v skutočnosti pri novele zákona o odpadoch nejde o preferenciu záujmov niektorých aktérov v systéme triedeného zberu, ako je naznačené v samotnom vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Autor článku: Tlačová správa PKS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments