Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova Živočíšna výroba

Stanovený termín nestihnú, tak požiadali agrorezort o výnimku

Stanovený termín nestihnú, tak požiadali agrorezort o výnimku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Súčasné daždivé počasie už začína spôsobovať našim poľnohospodárom starosti. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Vlahy je podľa nej momentálne dostatok na celom území Slovenska. Minulý týždeň podľa SHMÚ spadlo od 20 do 50 milimetrov (mm) zrážok, najviac v okolí Lučenca a lokálne aj na Podunajskej nížine, kde to bolo až 100 mm.

“Daždivé počasie po intenzívnom jarnom suchu na jednej strane prospelo plodinám, na druhej strane však dlhotrvajúce zrážky už momentálne bránia poľnohospodárom v prácach na poli. Pestovatelia nemôžu porasty ošetrovať, keďže do premočenej pôdy sa nedá vstúpiť so strojmi,” spresnila.

Upozornila, že dlhotrvajúci dážď dokonca v regiónoch znemožňuje kosiť krmoviny, čo môže mať priamy vplyv aj na vyplácanie podpôr v poľnohospodárstve. Ak chcú totiž poľnohospodári poberať podpory, musia podľa nariadenia vlády 342 z roku 2014 trvalé trávne porasty do presne určených termínov pokosiť alebo spásť zvieratami. Prvý termín kosenia pre všetky trvalé trávne porasty v oblastiach do 400 metrov nadmorskej výšky je do 22. júna 2020.

Zdôraznila, že niektorí poľnohospodári tento termín práve pre dážď reálne nebudú vedieť dodržať, za čo im hrozia sankcie.

“Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto požiadala Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o posunutie termínu pre prvú kosbu alebo pastvu, respektíve o určenie, akým spôsobom má poľnohospodár počas intenzívnych dažďov postupovať,” dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
22. jún 2020 14:33

Dúfam že zvíťazí zdravý rozum.

Xibalba
Xibalba
23. jún 2020 13:36
Odpoveď na  jm

No, clovek by to ocakaval, ale neeeviem…:)

tendk
tendk
29. jún 2020 9:28

hlavne zrusit terminy pastvy a kosby – od stola vymyslene terminy, okolnosti v sucastnej dobe – sucho/dazde vyrazne ovplyvnuju moznost tychto prac.operacii
a nasledne zatazovanie farmara papiermi pri dokladovani objektivnych pricin – fotodokumentacia je irelevantna!!!