Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

SR sa zapojí do distribúcie potravín pre najodkázanejšie osoby v EÚ

Bratislava 23. marca (TASR) – Slovensko sa plánuje od budúceho roka zapojiť do programu distribúcie potravín pre najodkázanejšie osoby v Európskej únii. Informoval o tom dnes europoslanec za ĽS-HZDS Peter Baco.

„V čase krízy je to osobitne významné. Slovensko nebolo zapojené do tohto programu, ale podalo žiadosť a robí svoj program na národnej úrovni,“ konštatoval dnes na tlačovej konferencii.

Národný program by mal byť zaslaný Bruselu do konca mája tohto roka. Osoby, ktorých by sa mala tzv. potravinová pomoc týkať, sú najmä bezdomovci, rodiny v ťažkej situácii, nezamestnaní, osoby samostatne vychovávajúce deti, migranti, ale tiež žiadatelia o azyl, staršie osoby v zlej materiálnej situácii a postihnuté deti. Vykonávacím orgánom na Slovensku bude Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Globálne podľa Baca hrozí, že v druhej polovici tohto roka sa môže objaviť zvýšenie cien potravín. Dôvodom je nižšia úroda a tiež to, že farmári menej investujú do pôdy, pretože banky im požičiavajú za zhoršených podmienok.

„Keď nebude mimoriadne úrodný rok, globálne môžu ceny potravín narásť,“ upozornil.

Program distribúcie potravín pre najodkázanejšie osoby v Európe je súčasťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Od zavedenia programu v roku 1987 boli prostredníctvom charít a sociálnych služieb rozdistribuované potraviny z intervenčných zásob SPP miliónom odkázaným Európanov. Účasť v programe je dobrovoľná, v roku 2008 sa do neho zapojilo 19 členských štátov. Slovensko spolu s Cyprom, Dánskom, Holandskom, Nemeckom, Rakúskom, Veľkou Britániou a Švédskom zatiaľ na programe neparticipujú.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments