Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Spracovatelia sa môžu uchádzať o 8,5 mil. eur z eurofondov

Spracovatelia sa môžu uchádzať o 8,5 mil. eur z eurofondov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Spracovateľom poľnohospodárskych produktov je určená aktuálna výzva Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), v ktorej je vyčlenených celkom 8,5 milióna eur, z toho 8 miliónov eur pre mimobratislavské kraje.

“Výzva je prioritne zameraná na projekty súvisiace so spracovaním mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov, hydiny a vajec,” priblížila hovorkyňa PPA Katarína Belická.

Pripomenula, že za oprávnený sa považuje ten projekt, ktorého výdavky v daných oblastiach predstavujú  minimálne 85 % oprávnených výdavkov projektu.

“O finančné prostriedky sa môžu uchádzať mikropodniky, malé a stredné podniky, ktoré podnikajú v oblasti spracovania produktov poľnohospodárskej prvovýroby, okrem rybích produktov,” doplnila.

Podpora bude smerovať najmä do zavádzania inovatívnych technológií, výrobkov ekologického poľnohospodárstva a do investícií zameraných na priamy predaj vlastnej produkcie prijímateľa.

Oprávnené sú všetky činnosti, ktoré zlepšujú celkovú výkonnosť podniku, sú v súlade s cieľmi opatrenia a príslušnými právnymi predpismi EÚ. Podporovať sa bude napríklad výstavba, rekonštrukcia a modernizácia laboratórií, umyvární a šatní pre pracovníkov a návštevníkov, ale aj zavádzanie technológií na spracovanie odpadu a čistenie odpadových vôd. Výzva podporuje technológie na výrobu potravín s chráneným označením pôvodu, chráneným zemepisným označením a zaručených tradičných špecialít.

Dotácie sú určené aj na zlepšenie prezentácie a prípravy produktov, obstaranie výpočtovej techniky, ktorá slúži na zlepšenie predaja, ako aj na výstavbu skladov vrátane prístupových ciest. Podporovať sa bude tiež obstaranie, rekonštrukcia a modernizácia zariadení, vrátane obilných síl, síl mlynských výrobkov a výrobní kŕmnych zmesí, ako aj skladov produktov.

Výška oprávnených výdavkov na jeden projekt je minimálne 3.000 eur a maximálne 1,5 milióna eur. Podnikateľ môže pre oblasti cieľa Konvergencia dostať maximálne polovicu oprávnených výdavkov na projekt, z toho 37,5 % z eurofondov a 12,5 % od štátu. Ostatné oblasti budú pokryté do 40 %, pričom 20 % pokryjú financie z EÚ a 20 % prispeje štát, zvyšných minimálne 60 % oprávnených nákladov musí pokryť podnikateľ z vlastných zdrojov. Kompletné žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku treba doručiť PPA v termíne od 21. júla do 1. augusta 2014.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anton
anton
6. marec 2014 13:25

Cize ked hodnotitelia pridelia body projektom s plnou sumou oprávnených nakladov, tak sa mimo Bratislavy podporí (8 mil.€ / 0,75 mil.€) až 10,66 projektov a v Bratislave… 0,5 mil.€/0,6 mil.€) dokonca 0,83 projektov…. Takze blahozelam…. Namiesto upravy metodiky tam kde to je potrebne t.j napríklad v maximálnej vyske oprávnených nakladov,… Celý komentár »

Jozef
Jozef
6. marec 2014 21:35

Áno,v deň uverejnenia výzvy bol aj parlamentom upravený zákon o verejnom obstarávaní, ide o 10 projektov.Hodnotí sa podľa predpísanej metodiky a nie ako sa komu chce. Hodnotia aj takí,ktorí majú problém so základmi práce s PC. Česť práci.

emil
emil
7. marec 2014 7:51

..no aspon poradenske firmy zarobia…

agrárnik z HN
agrárnik z HN
8. marec 2014 11:34

Základom úspechu v projekte je mandátna zmluva s poradenskou firmou a 15 % podielom kávy bez tejto mandátnej zmluvy sa netreba ani o financie uchádzať / treba uhradiť aj DPH v rámci preprania/. Platobná agentúra aj zo svojími odborníkmi z oblasti vodopádov, chovu delfínov a hydroponického pestovania orechov a gaštanov… Celý komentár »