Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK žiada vypracovanie ucelenej koncepcie podpory domácich produktov

Rok 2012 nebol pre poľnohospodársku prvovýrobu na Slovensku priaznivý. Dosiahnuté žatevné výsledky patrili medzi najhoršie v posledných rokoch, pričom veľmi výrazne sa prejavili rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Rastlinná výroba udržiavala prevahu nad živočíšnou produkciou a sama živočíšna výroba prechádza zložitým obdobím. Slovensko je v produkcii potravín pod kritickou hranicou potravinovej bezpečnosti štátu.

O tomto a ďalších otázkach rokovalo vo štvrtok (25. apríla) v Piešťanoch 26. Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Zástupcovia 1575 členov SPPK zhodnotili na VZ predchádzajúce obdobie. Konštatovali, že prepad hektárových výnosov hustosiatych obilnín je zhruba 20 %, produkcia repky klesla o tretinu. Prepad stavov v živočíšnej výrobe sa síce pozastavil, ale oproti roku 1989 je stav hovädzieho dobytka na úrovni 29,2 %, ošípaných 22,7 %, oviec 69,1 % a hydiny 71,5 %.

„S týmto nemôžeme byť spokojní,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík. VZ vytýčilo na nasledujúce obdobie priority SPPK. Medzi ne patrí presadenie národných záujmov Slovenska v záverečnej etape kreovania reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2014-2020, s čím sa obrátili na poslancov Európskeho parlamentu (EP) za Slovensko a na vládu SR.

„Alarmujúcou je naša potravinová sebestačnosť so 46 %, veď aj okolité štáty sú na úrovni 70 %,” konštatoval predseda SPPK.

Dôležitým bodom na nasledujúce obdobie je aj riešenie zamestnanosti v oblasti poľnohospodárskej a potravinovej výroby.

Na rokovaní sa zúčastnil aj minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Uviedol, že priority SPPK sú totožné s prioritami, ktoré rezortné ministerstvo zapracovalo do svojich koncepcií rozvoja.

“Ide o to, ako potom nastavíme čísla v programoch, na čo sa budeme musieť na spoločných rokovaniach sústrediť. Verím, že nájdeme zhodu,” povedal Jahnátek.

Dôraz sa bude klásť na vytváranie podmienok pre zvyšovanie zamestnanosti a potravinovej bezpečnosti.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Neveďalová uviedla, že pre Slovensko je najdôležitejšie na úrovni Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2014-2020 dosiahnuť vyrovnanie priamych platieb pre poľnohospodárov, pretože iba za týchto podmienok môžu byť konkurencieschopní.

Na závere prijalo VZ SPPK uznesenie, v ktorom okrem iného žiada vládu SR, aby medzi svoje priority zaradila poľnohospodárstvo a potravinárstvo, prijala účinnejšie opatrenia na obmedzenie záberu poľnohospodárskej pôdy. Rezortnému ministerstvu adresuje VZ SPPK žiadosť, aby zabezpečilo okrem iného vypracovanie ucelenej koncepcie podpory predaja domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov a primerané financovanie programu Značka kvality SR.

Členskú základňu SPPK tvorí 1575 členov, z toho 1411 z poľnohospodárskej prvovýroby, 51 potravinárskych subjektov, 74 organizácií služieb. Členská základňa komory obhospodaruje viac ako 60 % poľnohospodárskej pôdy v SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agárnik z HN
agárnik z HN
4. máj 2013 7:19

SPPK načrtla rámcovo smerovanie a potravinovú politiku SR na najbližšie obdobie. Sedliaci už viac rokov sledujú tento mantinelový vývoj, ktorý vydrží tak na 1 volebné obdobie. Z potravinového raja Slovenska sa stala hladová jama. Pokiaľ komunisti v roku 1948 prevzali v krajine moc a odmietli Marschalov plán vsadili na sedliacky… Celý komentár »