Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

SPPK zhromažďuje pracovné ponuky agropotravinárov pre utečencov

SPPK zhromažďuje pracovné ponuky agropotravinárov pre utečencov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Ukrajina nechýbala na výstave Zelený týždeň v Berlíne.

Rastúce ceny základných komodít na svetových burzách, obavy zo zvyšovania cien energií či otázniky nad ďalšou produkciou hnojív v súvislosti s otáznymi dodávkami aj cenami ruského plynu. Aj také sú dosahy vojny za našimi východnými hranicami. Zástupcovia nášho agrosektora sa napriek tomu rozhodli podať pomocnú ruku.

„Potravinové zbierky zabezpečujú samotné poľnohospodárske a potravinárske firmy. Do pohraničných oblastí na východe Slovenska tak odchádzajú trvanlivé potraviny, ktoré pochádzajú priamo z produkcie našich členov alebo ich naši členovia zabezpečia pre potreby Ukrajincov na hraničných priechodoch s Ukrajinou,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Potravinové aj iné materiálne zbierky organizujú aj mnohé podniky vo vlastnej réžii. Viaceré podniky zapojené do duálneho vzdelávania ponúkajú tiež možnosť vzdelávania ukrajinských študentov. Okrem tohto agrosektor môže pomocnú ruku podať aj v súvislosti s pracovnými príležitosťami. Zo strany slovenských zamestnancov totiž výrazný záujem o prácu v poľnohospodárstve či potravinárstve nie je.

„Už aj pred vypuknutím vojny na Ukrajine najmä naši ovocinári alebo pestovatelia prijímali na prácu v sadoch, vo vinohradoch, na poliach Ukrajincov, s ktorými mali dobré skúsenosti. Mnohé firmy ponúkajú okrem práce pre Ukrajincov aj ubytovanie, a to nielen pre dospelé osoby, ale aj pre rodiny s malými deťmi,“ dodala Holéciová.

Komora tak vyzýva svojich členov s pracovnými príležitosťami, aby vyplnili webový dotazník, v ktorom špecifikujú možnosti poskytnutia pracovných príležitostí. Prihlásené podniky denne získavajú kontakty z pracovných ponúk od samotných Ukrajincov, ktoré dáva dokopy jedna z pracovných agentúr na Slovensku.

Dotazník možno vyplniť po kliknutí na túto vetu.

Slovenskí poľnohospodári a potravinári momentálne ponúkajú Ukrajincom viac ako 250 voľných pracovných miest na celom Slovensku.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Ukrajina nechýbala na výstave Zelený týždeň v Berlíne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments