Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK: V projekte Národného potravinového katalógu sme zotrvali päť mesiacov

SPPK: V projekte Národného potravinového katalógu sme zotrvali päť mesiacov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zotrvala v projekte Národného potravinového katalógu (NPK) päť mesiacov. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii na brífing Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré podalo pre NPK trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

 “Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zotrvala v projekte NPK po dobu piatich mesiacov. Počas tohto obdobia sme splnili zadanie, ktorým nás poverilo ministerstvo (pôdohospodárstva, pozn. TASR),” spresnila Holéciová.

Priblížila, že hlavnou úlohou zadania bola aktívna propagácia Národného potravinového katalógu medzi samotnými potravinármi a poľnohospodármi, teda členmi SPPK, v regiónoch, vypracovanie školiacich a marketingových materiálov a služby podpory jeho zavedenia vo forme zriadenia kontaktných bodov v regiónoch, kde má komora svoje regionálne zastúpenie.

“Po tomto období, keď sme svoju úlohu splnili, ministerstvo s nami spoluprácu na tomto projekte ukončilo,” poznamenala.

“Keďže Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zastupuje slovenských výrobcov potravín, tak sme prirodzene boli oslovení bývalým vedením ministerstva pôdohospodárstva na spoluprácu pri projekte Národného potravinového katalógu,” vysvetlila.

“Myšlienka väčšej podpory domácich potravín a najmä ich odbytu pre školy, nemocnice, ministerstvá je aj jednou z prioritných oblastí činnosti SPPK, preto sme sa rozhodli ísť do tejto spolupráce. Navyše, takáto podpora je kľúčová aj pre samotných výrobcov potravín, keďže dôležité je nielen potravinu vyrobiť, ale ju aj predať,” dodala hovorkyňa SPPK.

Za NPK zaplatili 2,3 milióna eur

Šéf MPRV Ján Mičovský (OĽANO) v piatok oznámil, že NPK stál 2,3 milióna eur. V súčasnosti nefungujúci NPK bol projektom Mičovského predchodkyne na ministerskom poste Gabriely Matečnej (SNS). Agrorezort podľa Mičovského podal pre podozrenia z viacerých trestných činov pri NPK trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Podľa agroministerstva ide o podozrenia z trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a trestného činu subvenčného podvodu, ktorých sa mali dopustiť neznámi páchatelia počas prípravy a realizácie projektu NPK.

“Ucelený podrobne popísaný projekt s kalkuláciou jeho nákladov a špecifikáciami v podstate nikdy neexistoval a peniaze boli za pochodu míňané na základe pochybných verejných obstarávaní, ktoré boli realizované prostredníctvom tzv. prieskumov trhu podľa paragrafu 117 zákona o verejnom obstarávaní. Takýchto obstarávaní bolo aj prostredníctvom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) zrealizovaných celkovo 24,” doplnil k projektu NPK Adrián Macko, vedúci protikorupčného oddelenia MPRV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments