Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK navrhuje nezdaňovať podpory a vyplatiť preddavky

SPPK navrhuje nezdaňovať podpory a vyplatiť preddavky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho požiadal oficiálnym listom generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu Adrianu Šklíbovú, aby SPF odsunul splatnosť nájomného o 6 mesiacov v záujme všetkých  poľnohospodárov, ktorí majú v nájme poľnohospodárske pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu. Rovnako vyzval fond na zabezpečenie riadnych zasadnutí Rady Slovenského pozemkového fondu.

„Uvedomujem si zložitú situáciu, v ktorej sa nachádzame, som však presvedčený, že nástroje ako videokonferencie a hlasovania per rollam môžu umožniť plynulé fungovanie Rady Slovenského pozemkového fondu. Poľnohospodári aj naďalej pracujú v plnom nasadení. Uzatváranie nájomných zmlúv a ich dodatkov, rovnako ako aj ostatných právnych úkonov, je veľmi dôležité pre bezproblémový chod poľnohospodárskej výroby na Slovensku,” uviedol E. Macho.

Záujmom všetkých poľnohospodárov a potravinárov je zabezpečiť aj v týchto náročných časoch plynulú výrobu potravín a starostlivosť o zvieratá. Pre uľahčenie situácie preto SPPK navrhuje niektoré opatrenia na zmiernenie ekonomických dopadov situácie na chod poľnohospodárskych podnikov.

Navrhujeme preto, aby vláda SR a Ministerstvo financií SR umožnili vyňať dotácie z verejných zdrojov zo systému daní z príjmov. SPPK žiada Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o vyplatenie preddavkov na priame platby pre rok 2020 vo výške 70% buď v októbri, alebo už aj po ukončení administratívnych kontrol.

„Zároveň trváme na tom, aby v rámci prechodného obdobia povolila Európska komisia čerpať viazané platby vo výške 25%, čo umožňuje aj WTO – Svetová obchodná organizácia. Zabezpečením finančných zdrojov sa zjednoduší našim prvovýrobcom súčasná situácia,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

 

Autor článku: Jana Holéciová - SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments