Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Zo sveta

Španielsko chce prijať opatrenia zamerané na úsporu fosílnych palív

Španielsko chce prijať opatrenia zamerané na úsporu fosílnych palív
insert_photoseas.sk

Prudký nárast cien palív núti aj ekonomicky prosperujúce krajiny prijať nezvyčajné opatrenia zamerané na hospodárne využívanie palív. Hlavným cieľom je zníženie dovozu čoraz drahšej ropy.

Ministerstvo ekonomiky Španielska preto navrhlo znížiť povolenú rýchlosť automobilov na diaľnici zo 100 na 80 km/ hod., a tiež povoliť komerčným leteckým dopravcom požívať vzdušné koridory rezervované pre bojové letectvo.

Španielska vláda je pripravená prijať prísne opatrenia zamerané na zníženie spotreby palív, najmä importovanej ropy. Okrem už spomínaného obmedzenia povolenej rýchlosti automobilov na diaľnici na 80 km/hod., plánujú prijať obmedzenie na používanie klimatizačných systémov. Tie bude možné používať iba vtedy, keď teplota v miestnosti bude vyššia než 26 °C. Uvažuje sa aj o ďalších opatreniach napr. skrátení prevádzky pouličného osvetlenia na polovicu v porovnaní s doterajšou prevádzkou, či bezplatnom zásobení domácností energeticky úspornými žiarovkami – dva kusy do jednej domácnosti, a tiež 20 % dopravných prostriedkov, ktoré používajú úradníci, previesť na biopalivá z organických látok Zavedenie navrhovaných inovácií by malo viesť k 10–percentnému zníženiu spotreby ropy.

V minulom roku Španielsko minulo na nákup nositeľov energie 17 miliárd eur. V tomto roku, v súvislosti s nárastom cien ropy, bude táto suma ešte vyššia.
Uvedené opatrenia zamerané na zníženie spotreby energie, nie sú novinkou. Už pred časom boli v Španielsku vo verejnej doprave, i v metre, zavedené energeticky úsporné žiarovky.

Problémom ako znížiť spotrebu palív sa zaoberá nielen Európa, ale aj ázijské krajiny. Napr. v Japonsku vyzývajú občanov, aby častejšie chodili pešo, vypínali motor počas státia na semafore, a racionálne hospodárili s vodou z vodovodu.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: seas.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments