Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Sme rodina: Rozšírenie Rady SPF bol zbytočný a neefektívny krok

Sme rodina: Rozšírenie Rady SPF bol zbytočný a neefektívny krok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rozšírenie Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) o ďalších dvoch členov bol zbytočný a neefektívny krok, ktorý opäť zaplatí daňový poplatník. Ak chcela vláda pomôcť Rade SPF, mala namiesto svojich politických nominantov menovať práve zástupcov Združenia miest a obcí (ZMOS) a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bez nutnosti meniť zákon. Uviedlo to opozičné hnutie Sme rodina – Boris Kollár v reakcii na brífing ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej (SNS).

Matečná za účasti generálnej riaditeľky SPF Adriany Šklíbovej na brífingu na pôde pozemkového fondu informovala, že Rada SPF prvýkrát v utorok zasadala aj s účasťou zástupcu poľnohospodárov Olivera Šiatkovského a zástupcu samosprávy Michala Sýkoru.

Vláda SR mohla podľa hnutia Sme rodina nominovať zástupcov ZMOS-u a SPPK aj bez zbytočného rozširovania Rady SPF, tak ako to bolo bežnou praxou v predchádzajúcom období, keď napríklad za ZMOS bol členom rady Michal Sýkora.

Počet členov Rady SPF sa zvýšil z 11 na 13 členov

Ďalšie rozšírenie rady podľa predsedu hnutia Borisa Kollára pritom nevyrieši procesné problémy a obštrukcie pri plnení reštitučných nárokov. SPF by podľa Kollára mal radšej posilniť regionálne odbory a odborné tímy tak, aby sa na vydanie reštitučných náhrad nemuselo čakať desiatky rokov.

“Opäť plníme to, čo máme v programovom vyhlásení vlády, a to pomáhať poľnohospodárom, pomáhať samosprávam. Prijali sme pod našou záštitou novelu zákona 330 z roku 1991, kde sa do Rady SPF dostal jednak zástupca poľnohospodárov, a jednak zástupca miest a obcí, ktorí môžu a majú čo povedať v rade fondu,” povedala Matečná.

Rada SPF sa rozšírila o Michala Sýkoru a Olivera Šiatkovského, a to na základe návrhu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a SPPK. Do funkcie ich 26. júna zvolila Národná rada (NR) SR.

V súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách sa zmenil počet členov Rady SPF z 11 na 13 členov. Zvýšil sa počet členov rady, ktorých volí a odvoláva Národná rada SR na návrh vlády, zo šiestich na osem. Jedného vláde SR navrhuje ZMOS a jedného SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments