Slovensko patrí k rekordérom. V prepade ceny mlieka
Ako výhoda pre poľnohospodárov by sa mohol prejaviť európsky trend, podľa ktorého sa priemerné ceny agrokomodít v roku 2024, oproti predchádzajúcemu roku, znížili o dve percentá, ale náklady na služby a energie poklesli o šesť percent. Vyplýva to zo správy Eurostat.
V tomto období sa znížili ceny hnojív (o 18 percent), významný bol aj pokles cien krmív (o 11 percent) a pohonných látok (o 8 percent).
Drahšie zemiaky a ovocie
Po dvoch rokoch prudkého a roku mierneho rastu cien poľnohospodárskych komodít nastalo v roku 2024 znova obdobie poklesu cien. Platí to však len o európskom priemere – medzi jednotlivými krajinami i komoditami sú veľké výkyvy. Napríklad cena olivového oleja v EÚ sa zvýšila o 30 percent, zemiakov o 12 percent a ovocia o sedem percent.
Na poklese priemernej ceny poľnohospodárskych komodít sa vo veľkej miere podpísal pokles cien obilia na európskom trhu o 15 percent. Klesli aj ceny vajec (o osem percent) a ošípaných (o sedem percent).
Slovensko malo jeden z najväčších poklesov ceny mlieka
Ceny rôznych komodít boli odlišné v rôznych krajinách. Príkladom je mlieko, ktorého priemerná cena v EÚ sa zvýšila o jedno percento, no v niektorých krajinách bol nárast jeho cien dvojciferný: v Írsku 15 percent, v Litve 11 percent a v Lotyšsku 10 percent.
V 16 krajinách EÚ vrátane Slovenska jeho cena medziročne klesala: vo Fínsku o 12 percent, v Portugalsku o desať a v Španielsku o osem percent. Na štvrtom mieste s najväčším poklesom cien mlieka sa nachádza Slovensko, kde sa cena medziročne znížila o viac ako šesť percent.