Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Slovenskí potravinári žiadajú využiť možnosti, ktoré ponúka Európska komisia

Slovenskí potravinári žiadajú využiť možnosti, ktoré ponúka Európska komisia
insert_photopixabay.com

Bez rýchlej a dostatočnej podpory vlády pre potravinársky sektor hrozí Slovensku nekontrolovateľný rast cien potravín. Ceny energií dosahujú rekordy, vážnym problémom začína byť aj nedostatok surovín na spracovanie. Je nevyhnutné, aby štát využil všetky možnosti, aj tie, ktoré v týchto dňoch umožnila Európska komisia. V opačnom prípade nám hrozí ešte väčšia závislosť na dovoze potravín v čase vojny. Zhodli sa na tom delegáti Valného zhromaždenia Únie potravinárov Slovenska.

„Aktuálne sa potravinársky sektor a prakticky všetky jeho odvetvia nachádzajú v kritickej situácii. Ak štát nezasiahne a nepomôže potravinárom na Slovensku, hrozí nekontrolovateľný rast cien slovenských potravín. To bude mať za následok kolaps slovenskej výroby potravín. V tejto mimoriadnej situácii je nevyhnutné, aby vláda našla pre potravinársky sektor mimoriadne prostriedky i financie,“ uviedol predseda ÚPS Daniel Molnár.

Európska komisia včera /23.3.2022/ oznámila, že umožní členským štátom vážne zasiahnutým vojnou na Ukrajine poskytovať mimoriadne podpory do výšky 400 000 eur na firmu. Podniky, na ktoré dolieha silný rast cien energií, môžu žiadať o štátnu pomoc na uhradenie 30 % nákladov. Maximum Európska komisia stanovila na dva milióny eur.

Slovenskí potravinári považujú za nevyhnutné prijať okamžité a konkrétne systémové opatrenia štátu pre podporu a zvýšenie konkurencieschopnosti domácej výroby potravín. Iba takýmito krokmi bude možné zvyšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska v čase vojny na hraniciach Slovenska.

„V týchto dňoch je požiadavka potravinárov o to naliehavejšia, že priamo súvisí s potravinovou bezpečnosťou našej krajiny. Zažívame nepriaznivú situáciu vyvolanú pandémiou COVID-19, celosvetovým rastom cien energií a pohonných hmôt, vysokou infláciou a najnovšie aj konfliktom na Ukrajine. V tejto situácii nedokáže pomôcť nikto okrem štátu a predstaviteľov našej krajiny. Ak sa tak nestane, vážne to pocítia naši zamestnanci, všetci spotrebitelia a nakoniec aj politici,“ uviedol predseda ÚPS Daniel Molnár.

Únia potravinárov Slovenska preto žiada vládu SR a rezortné ministerstvo:

  1. Urýchlene implementovať aktuálne prijaté opatrenia Európskej komisie k strategickej podpore potravinárskeho priemyslu na Slovensku a mimoriadne vyčleniť finančné prostriedky na ich okamžitú realizáciu.
  2. Prioritne zabezpečiť dostatočné energetické a surovinové zdroje pre bezproblémový chod potravinárskych prevádzok zo strany štátu a zabezpečiť finančnú podporu alebo reguláciu cien energií pre potravinársky priemysel. V opačnom prípade príde k nekontrolovateľnému nárastu cien potravín a vážnemu ohrozeniu výroby potravín na Slovensku.
  3. Vyčleniť v rozpočte MPRV SR dostatočné finančné prostriedky na podporné schémy štátnej pomoci pre potravinársky priemysel, minimálne na úrovni okolitých európskych krajín.
  4. Monitorovať cenovú hladinu energií, poľnohospodárskych vstupov a spotrebiteľských cien potravín.
  5. Výrazne navýšiť finančnú podporu pre potravinársky priemysel v Strategickom pláne SPP na roky 2023 – 2027.

Členmi Únie potravinárov Slovenska sú:

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov

Slovenská spoločnosť mlynárov

Slovenský mliekarenský zväz

Slovenský konzervárenský zväz

Slovenská spoločnosť mlynárov

Slovenský cukrovarnícky spolok

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Únia hydinárov Slovenska

Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska

Palma, a. s.

Autor článku: Tlačová správa - Únia potravinárov Slovenska
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments