Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Slovenskí pestovatelia očakávajú v tomto roku vysokú úrodu kukurice

Slovenskí pestovatelia očakávajú v tomto roku vysokú úrodu kukurice
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí pestovatelia očakávajú v tomto roku vysokú úrodu kukurice. Podľa doterajšieho vývoja je pravdepodobné, že sa výnosy budú približovať k nadpriemerným číslam z minulého roka. Vývoj a kvalita porastov kukurice od monitorovania jej stavu na jar, ktoré vtedy podľa slov Štefana Žáka z Centra výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch naznačovalo, že rastliny vplyvom rôznych poveternostných podmienok pri sejbe vzchádzali nerovnomerne a nemali dostatok pôdnej vlahy, priniesli pozitívne zmeny.

Počas žatvy pršalo, čo spolu s ostatnými pozorovaniami dáva predpoklad vysokej úrody kukurice vo veľmi dobrej kvalite.

Pestovatelia sa pripravujú na zber a následný predaj dúfajúc, že sa nezopakuje situácia z minulého roka. Vtedy nadpriemerná úroda kukurice spôsobila prepad cien až o vyše päťdesiat percent.

Podľa slov Žáka je ťažké práve umiestnenie úrody. „Komplikovaná situácia s umiestnením vysokej úrody a uvedené faktory spolu so slabnúcimi menami európskych pestovateľov a exportérov signalizujú veľmi nízke ceny kukurice v Európe aj na Slovensku,“ pokračoval.

Cena kukurice v posledných troch mesiacoch klesla aj na parížskej burze Euronext, a to v priemere až o 15 %. Pestovatelia preto musia zvažovať ako a kedy zrealizujú dopestovanú úrodu, aby nakoniec nedoplatili na nereálne očakávania.

Poľnohospodárski odborníci predpokladajú do budúcnosti väčšiu neistotu a riziká pre príjmy poľnohospodárov. Celkový vývoj naznačuje, že výkyvy na trhoch sa budú prehlbovať. V strednodobom výhľade možno počítať s tým, že v EÚ sa plošná podpora poľnohospodárstva oslabí.

Nestabilite trhov predvídaví farmári čelia stratégiou predaja a celkovou podnikateľskou stratégiou. Dobrá informovanosť o vývoji trhových cien je jednou z devíz úspešného speňažovania v správnom čase a na správnom mieste. Alternatívou je spoľahlivý a stály obchodný partner. „Pestovateľ sa pri odbyte komodít musí rozhodnúť sám a nik mu nezaručí, že robí dobre,“ tvrdí Žák.

Odborníci radia spoľahnúť sa na istotu dlhodobej spolupráce s odberateľmi, opčné zmluvy, prípadne kombináciu vopred zazmluvnených kontraktov s čiastkovou realizáciou podľa vývoja trhu.

Dopyt po alternatívnych zdrojoch energie a napredovanie výrobcov biopalív radí tieto firmy k najlepším a najperspektívnejším obchodným partnerom poľnohospodárov a farmárov. Výrobcovia biopalív sú zárukou dlhodobej spolupráce a spoľahlivosti pri realizácii platieb, keďže sú to práve biopalivové firmy, ktoré predávajú časť svojej produkcie na základe dlhodobých zmlúv.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments