Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Škultéty: Sme suverénne najhorší v rámci celej Európskej únie

Škultéty: Sme suverénne najhorší v rámci celej Európskej únie
insert_photoTASR

Z programu LEADER určeného pre miestne akčné skupiny (MAS) bolo koncom roka 2023 v rámci Programu rozvoja vidieka vyčerpaných iba sedem percent z celkového objemu prostriedkov. TASR o tom informoval predseda Národnej siete Miestnych akčných skupín na Slovensku Štefan Škultéty.

Z celkového balíka finančných prostriedkov vo výške 124 miliónov eur sa podľa neho minulo necelých deväť miliónov. Samotné čerpanie bolo v programovom období 2014 – 2020 predĺžené až do roku 2025. Napriek tomu sa súčasným tempom vyčerpá len niečo viac ako 17 percent alokovaných prostriedkov.

„Je to katastrofa. Sme suverénne najhorší v rámci celej Európskej únie. Napríklad v Českej republike už realizujú projekty z nového programového obdobia 2021 – 2027 a nám reálne hrozí, že prepadne viac ako 100 miliónov eur z tohto predchádzajúceho. O pravidlách v novom programovom období ešte nikto z MAS ani len netuší. Reálny scenár ich výberu bude niekedy v roku 2025,“ doplnil Škultéty.

Miestne akčné skupiny sú založené na princípe verejno-súkromného partnerstva samospráv, podnikateľského a neziskového sektora. Je v nich začlenených 2227 obcí a rovnaký počet malých a stredných podnikateľov. Dnes pokrývajú 74 % celkovej rozlohy krajiny a žije v nich polovica obyvateľov Slovenska. Cieľom prístupu LEADER je podporovať najmä obyvateľov a subjekty vidieka a malých miest, aby na základe vzájomnej spolupráce rozhodovali o svojej budúcnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Vdovjak
Anton Vdovjak
30. január 2024 17:55

Plnú zodpovednosť za tento katastrofálny stav (nielen pri MAS) nesie PPA a jej zriaďovateľ MPaRV. Nič sa nezmení k lepšiemu, kým budeme len jalovo vypisovať a chovať sa jak hoviadka, ktoré oddane čakajú, či im dačo padne do válova.

Anna
Anna
30. január 2024 7:23

Je to aj náš prípad. V rámci MAS sme ako podnikateľský subjekt. Máme schválený projekt, v rámci ktorého sme obstarali stroje na zber krmovín. Keďže sme ich potrebovali, kúpili sme ich na lízing. Výsledok je taký, že v auguste 2024 doplatíme lízingové splátky a posledná informácia z PPA je, že… Celý komentár »