Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Školské hospodárstvo v Lučenci zabezpečuje praktickú výučbu

Školské hospodárstvo v Lučenci zabezpečuje praktickú výučbu
insert_photososlc.sk - Furmanské preteky, Školské hospodárstvo Lučenec

Školské hospodárstvo, ktoré funguje v Lučenci ako súčasť Strednej odbornej školy (SOŠ) hotelových služieb a dopravy, je v regióne a zrejme aj v rámci celého Slovenska unikátom.

Nepretržite funguje už takmer 40 rokov a v súčasnosti v ňom prebieha praktická výučba odboru agropodnikanie so zameraním na chov koní, jazdectvo a farmárstvo. Od septembra by mal navyše pribudnúť ďalší odbor – kynológia.

História tohto zariadenia sa začala v roku 1967, kedy bolo vybudované ako stredisko praktického vyučovania pre žiakov Strednej poľnohospodárskej školy.

“Od roku 2002 sme začali fungovať ako samostatná príspevková organizácia, účel praktického vyučovania žiakov poľnohospodárskej školy sa však nezmenil,” povedala vedúca strediska Edita Dančová.

Táto škola však v roku 2007 zanikla a v roku 2011 sa hospodárstvo stalo súčasťou SOŠ.

“Zameranie zostalo rovnaké, bol však zriadený študijný maturitný odbor agropodnikanie – chov koní a jazdectvo,” priblížila Dančová.

V období, v ktorom boli podobné zariadenia na Slovensku vo veľkom rušené, sa vďaka snahe kompetentných toto lučenecké podarilo zachovať.

“Školské hospodárstva zrušili všetky samosprávne kraje a napríklad v susednej Rimavskej Sobote bolo predané. Naše hospodárstvo bolo v roku 2010 vlastne tiež zrušené, ale včlenili ho do majetku školy, takže sa nám ho podarilo zachovať,” vysvetlil riaditeľ SOŠ Milan Šebian.

Ako dodal, problematické je však financovanie hospodárstva, pretože zo strany VÚC sa postupne znižujú príspevky na jeho chod.

“Budeme však bojovať a myslím si, že sa s tým vysporiadame,” vyjadril sa riaditeľ.

Každý rok absolvuje na hospodárstve praktickú výučbu približne 40 žiakov, ktorí na ňom strávia týždenne jeden deň. Okrem toho musia každého polroka absolvovať individuálnu prax a letnú prázdninovú prax.

“Títo žiaci končia školský rok o týždeň skôr, ale počas prázdnin ho strávia na hospodárstve. Cieľom je naučiť ich, že o zvieratá je potrebné starať sa neustále,” povedala Danica Prepelicová, ktorá vyučuje odbornú prax.

Tento fakt však podľa jej slov žiakom nerobí žiadny problém, pretože k zvieratám majú blízky vzťah.

“Niektorí tu majú ustajnené dokonca aj vlastné kone,” podotkla Prepelicová.

V priestoroch hospodárstva sa každoročne konajú aj športové podujatia súvisiace s koňmi, napríklad jazdecké a furmanské preteky alebo drezúra koní.

“Celkovo tu máme 17 koní, okolo 30 oviec a približne 50 kusov hovädzieho dobytka,” vymenovala Dančová. V súčasnosti pripravujú ďalšiu budovu, ktorá bude od septembra slúžiť na výučbu odboru kynológia. Doteraz sa naň prihlásilo desať záujemcov.

Na hospodárstve pracuje celkovo šesť zamestnancov, ktorí okrem iného obhospodarujú ornú pôdu o výmere 165 hektárov.

“Pestujeme obilniny, napríklad ozimnú pšenicu a jačmeň, ovos a kukuricu na siláž aj na zrno. Na všetkých týchto činnostiach sa zúčastňujú aj žiaci,” načrtla Dančová. Vďaka týmto činnostiam je podľa nej školské hospodárstvo sebestačné v produkcii krmiva aj slamy pre svoju potrebu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: soslc.sk - Furmanské preteky, Školské hospodárstvo Lučenec

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments