Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Skloňovaná bola najmä koncepcia agrorezortu

Skloňovaná bola najmä koncepcia agrorezortu
insert_photopoľnoinfo.sk - Valné zhromaždenie SPPK v Banskej Bystrici

Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 10. mája v Banskej Bystrici, neprinieslo významné prekvapenia. Našu najväčšiu samosprávnu organizáciu poľnohospodárskej prvovýroby povedie aj ďalšie tri roky Milan Semančík.

Ako jedna z hlavných úloh, ktorá stojí pred samosprávnou organizáciou, rezortným ministerstvom, ale najmä pred samotnými roľníkmi je vytvorenie koncepcie poľnohospodárstva, ktorá by mala byť základom pre zvrátenie neustáleho prepadu rozmeru slovenského agropotravinárskeho sektoru.

„Nová koncepcia nemôže byť odtrhnutá od reality, ako to bolo mnohokrát v prvých desiatich rokoch ekonomicko-sociálnej transformácie. Vtedy sa istý dokument aj vytvoril, ale postupne sa na jeho napĺňanie zabúdalo,“ uviedol vo svojom príspevku Milan Semančík.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek vo svojom vystúpení poukázal na to, že na ministerstve nenašiel relevantné dokumenty, ktoré sa týkajú nie len Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2013-2020, ale ani národných záujmov Slovenska.

„Nedajbože, aby nám dnes v Bruseli povedali, tu máte prostriedky, ale do troch mesiacov nám povedzte kam pôjdu, bez možnosti v budúcnosti zmeniť svoje rozhodnutie- Vtedy by sme tu mali väčší problém, ako keby sme prostriedky nedostali. Potrebujeme preto urýchliť tvorbu takejto koncepcie, aby sme vedeli, aké sú vaše požiadavky. Keď nebudeme mať základné dokumenty, tak veci z miesta nepohneme. Moje prvé kroky pôjdu práve týmto smerom. Zhruba do leta musíme pohnúť so strednodobou koncepciou poľnohospodárstva. Prácu ale nesústredíme do rúk troch – štyroch ľudí. Dokument musí vychádzať od vás, od poľnohospodárov,“ povedal Ľubomír Jahnátek.

Na vyjadrenie názorov ku koncepcii poľnohospodárstva slúži portál www.spp2020.sk, ktorý vznikol za spolupráce SPPK, UniCredit bank Slovakia a portálu poľnoinfo.sk. Urobte si preto 10 – 15 minút čas a vyplňte prvú otázku, ktorá sa týka samotnej koncepcie. Každý názor je dôležitý. Nedopusťme, aby sa rozhodovalo o poľnohospodárstve bez tých, ktorí v tejto oblasti podnikajú a preto by mali jeho vývoj i koncipovať a ovplyvňovať.

„Materiál musí byť v definitívnej podobe do konca tohto roku. Inak nám nastávajú sekundárne problémy pri implementácií spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ povedal minister pôdohospodárstva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Valné zhromaždenie SPPK v Banskej Bystrici

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments