Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Situácia v prvovýrobe mlieka v číslach

Situácia v prvovýrobe mlieka v číslach
insert_photopolnoinfo.sk - ilustračné foto

Na Slovensku sme svedkami permanentného poklesu stavov dojníc od roku 1989. Pokiaľ v tomto roku dosahovali stavy zvierat takmer 560 tisíc dojníc, v minulom roku to bolo len 177 tisíc.

Na druhej strane treba ale dodať, že úžitkovosť vzrástla a v minulom roku dosahovala takmer 6000 kilogramov mlieka na dojnicu a rok. Najlepšiu úžitkovosť dosahuje plemeno Holstein, kde sa priemerná ročná úžitkovosť pohybuje na úrovni takmer 7 900 kilogramov mlieka.

Čo sa týka priemerných nákupných cien, naši poľnohospodári ich majú nepatrne vyššie ako v štátoch, ktoré pristúpili do Európskej únie v roku 2004. Oproti priemeru starej Európskej pätnástky, ale stále výrazne zaostávajú. Najlepšie nákupné ceny u nás majú roľníci zo stredného Slovenska a to aj vďaka kvalitatívnym parametrom mlieka.

Súčasná kvóta mlieka po 1. aprílovom navýšení dosahuje 1 061,603 miliónov kilogramov. Minuloročnú kvótu Slovensko plnilo na 95 percent. Je to mierne zhoršenie výsledkov oproti roku 2006, ale zlepšenie oproti roku 2005.

Skonštatovali na Regionálnych dňoch prvovýrobcov mlieka v Nitre. Podujatie bude pokračovať vo štvrtok /6. novembra/ v Liptovskom Mikuláši.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments