Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Situácia na trhu so pšenicou je neprehľadná

Situácia na trhu so pšenicou je neprehľadná
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Minulý týždeň burza Euronext v Paríži posilnila pre termíny obchodovania august o 3 percentá. Burza CBoT v Chicagu zhodnotila pre termíny obchodovania september o viac ako 8 percent. Miernejšie navýšenie cien zaznamenal burza BÉT v Budapešti, keď pre termín obchodovania august zhodnotila o 0,5 percenta.

Obchodovanie so pšenicou je v poslednom období ovplyvňované mnohými faktormi, čoho dôsledkom je, že trh sa správa značne chaoticky. Dlhová kríza Grécka a problémy Talianska, vyššia inflácia vo viacerých krajinách, ale i poškodenie úrody dažďom sú faktory, ktoré tlačia cenu smerom nahor. Tlak na znižovanie ceny majú zase očakávané vyššie výnosy na Ukrajine a v Rusku. Posledná ruská analýza napríklad navýšila produkciu obilnín v krajine z očakávaných 82-86 mil. ton na 87-92 mil. ton.

Júlová americká správa USDA WASDE upravila odhad produkcie pre hospodársky rok 2011/2012 smerom nadol na 662,42 mil. ton (jún: 664,34 mil. ton). Spotreba sa znížila oproti júnovej správe o skoro 3 mil. ton na 670,2 mil. ton a znížil sa aj odhad konečných zásob na 182,19 mil. ton (jún: 184,26 mil. ton).

V Maďarsku je už žatva v plnom prúde a prichádzajú aj prvé oficiálne výsledky. V oblasti Bács-Kiskun je zo 66 tisíc hektárov zožatých približne 60 percent. Výnos je zatiaľ 4,5 t/ha čo sa výraznejšie neodlišuje od dlhodobého priemeru. I kvalita produkcie sa zdá byť dobrá. Všeobecne by sa úroda podľa štatistického úradu Maďarskej republiky mala pohybovať na úrovni 3,2-4 t/ha a celková produkcia sa očakáva na úrovni minulého roka – 3,76 mil. ton. Konkrétne tu sa oproti minulému roku znížila osevná plocha z 1,1 mil. ha na 890 000 a z toho bolo povodňami zničených 60 tisíc hektárov. Preto vyšší výnos v tomto roku nebude jednoznačne znamenať aj navýšenie produkcie.

Maďarskí odborníci upozorňujú na nižšie ceny v období žatvy a preto odporúčajú pestovateľom nepredávať produkciu okamžite po zbere. Predpoklad je, že vo svete bude nedostatok pšenice potravinárskej kvality a cena sa bude preto časom postupom času zvyšovať.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments