Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Simon: Zlepšenie v agrorezorte sa podarilo zmenou prístupu

Zlepšenie v agrorezorte sa podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona podarilo najmä zmenou prístupu ľudí.

“My sme veľa riadiacich pracovníkov vymenili a tí neboli zaťažení predchádzajúcou garnitúrou. Jediný cieľ, ktorý pre nich bol stanovený, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) získala akreditáciu a zabezpečovala platby pre farmárov. Pri Agentúre pre regionálny rozvoj bolo cieľom navýšenie čerpania prostriedkov. Naši ľudia chodili deň čo deň von do regiónov na miestne kontroly a vykonávali kontroly platieb a následne prebiehali úhrady,” uviedol v rozhovore pre TASR Simon.

“Doteraz nám zostala v tejto oblasti nedoriešená jedna vec, na ktorú som upozorňoval od augusta minulého roku, a to, že začiatkom tohto roka bude nedostatok peňazí na financovanie záväzkov, ktoré sme zdedili po vláde Roberta Fica v podobe nadkontrahácie zmlúv. Pretože oni dali prísľub o 280 miliónov eur vyšší, ako mali k dispozícii prostriedky. Nám sa do dnešného dňa podarilo vyriešiť 130 miliónov v rámci rezortu a ďalších 150 miliónov eur nie sme schopní riešiť. Hľadáme najlepšie riešenie, bolo by potrebné asi realokovať peniaze z iných operačných programov, ktoré dostatočne nečerpajú peniaze,” informoval.

“Operačné programy, kde len teraz začnú vyhlasovať výzvy, tak tam SR dostane peniaze najskôr v roku 2013, respektíve až 2015. Obdobie od vyhlásenia výzvy po finále je minimálne 2 roky. Tento proces sa nejako nedá nijako zvlášť urýchliť. Preto by som považoval za lepšie, keby sme dopredu vyčlenili peniaze z iných operačných programov do Regionálneho operačného programu a dali peniaze na školy, kde je táto dvojročná práca už urobená,” konštatoval.

“Znamená to teda, že keby sme boli schopní na tieto projekty dať v súčasnosti peniaze, tak obrazne povedané, zajtra je možné ich vyplatiť. Transfer európskych peňazí do slovenskej ekonomiky by nebol teda v rokoch 2014/2015, ale už v roku 2012, čo je pre nás potrebné,” podčiarkol Simon.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments